Andrzej Seweryn: ciało, intelekt i emocje powinny działać razem

Gościem tego wydania audycji "Kwestia kultury" jest jeden z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych Andrzej Seweryn.
Andrzej Seweryn
Andrzej SewerynFoto: Wojciech Kusiński/PR
O Audycji
Tytuł Kwestia kultury 15 grudnia godz. 20:06
Prowadzący Mariusz Cieślik 
Opis

W rozmowie z Mariuszem Cieślikiem i przy muzyce Mozarta opowiada między innymi o stanie wojennym, Mahabharacie, pobycie w więzieniu, swoich mistrzach i najważniejszych rolach. A także o swojej najnowszej książce.

"Ja prowadzę!" to wywiad-rzeka z Andrzejem Sewerynem. Z aktorem rozmawiają Arkadiusz Bartosiak i Łukasz Klinke. Wśród poruszanych tematów znajdują się zarówno kwestie dotyczące świata teatru i filmu, polityki, a także życia prywatnego. Aktor wspomina m.in. czasy dzieciństwa, młodości i początki pracy artystycznej. Pasjonująca lektura dla wszystkich wielbicieli teatru i filmu.

– Gram obecnie w około 10 spektaklach. To nie jest tak, że mógłbym recytować tekstu jakiejś sztuki. Musiałbym najpierw przez jakieś pół godziny go sobie przypomnieć. Natomiast gdy wkraczam na scenę, to czuję się prawdziwie wyzwolony. Wchodzi się w pewną formę, jak pociąg na szyny. Partnerzy, światło, muzyka, dekoracje – to również pomaga w zapamiętywaniu tekstu. Aktorzy nie są geniuszami tylko dlatego, że znają na pamięć 10 ról – tłumaczy gość Mariusza Cieślika.

Andrzej Seweryn przytacza słowa prof. Wyrzykowskiego, że "rolę ma się w nogach". Co to znaczy? O tym w dołączonym nagraniu rozmowy. Zapraszamy do słuchania.

mat. prasowe/ml/mk

Gość Andrzej Seweryn
Playlista
Tagi
Playlista
  • Berliner Philharmoniker, - Divertimento B- dur KV 287
  • Kremer Gidon, Kashkashian Kim, Ma Yo-Yo - Divertimento for Violin, Viola and Cello in E-flat major K.563
  • Israel Philharmonic Orchestra, - Divertimento for Orchestra