X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Section05

Nauka słuchania

Następny odcinek audycji dnia 29.01.2020 o godzinie 11:30 Zobacz w ramówce
Section07
O audycji

Cykl o świadomości słuchania przede wszystkim muzyki.

Żyjemy w czasach, kiedy w porównaniu z przeszłością, każdy z nas posiada sprzęt, na którym w miarę przyzwoicie można posłuchać muzyki. HI FI, domowe „wieże”, przyzwoite słuchawki, wreszcie głośniki dołączane do komputera. Do tego dochodzą modne ostatnio płyty winylowe, muzyka w formacie plików FLAC, streaming z przeróżnych serwisów muzycznych czy znowu produkowane kasety magnetofonowe. Polacy coraz częściej sięgają również po sprzęt audiofilski. Pytanie – czy to wszystko wystarczy? Jaka jest różnica między słyszeniem, a słuchaniem muzyki. Czym jest percepcja na dźwięk i jak ćwiczyć słuch, aby być świadomym melomanem. Jak go trenować, aby słyszeć więcej. Na co zwracać uwagę i jak celebrować słuchanie muzyki, aby poczuć jej przeróżne odcienie. Co zrobić, aby móc w pełni świadomie powiedzieć "Mam wyrobiony gust muzyczny".

W "Nauce słuchania" prezentujemy wypowiedzi zawodowców, jak i amatorów. Specjalistów od słuchu, wyrafinowanych audiofilów, kolekcjonerów płyt, producentów muzycznych i psychologów badających związki muzyki z naszym nastrojem, bo przecież słuchanie to także, a może przede wszystkim, postrzeganie dźwięków przez umysł. Mamy tu, zatem wątek psychologiczny, a jeśli tak, to warto przyglądać się również aspektom koncentracji i temu, w jakich stanach umysłowych muzyka "smakuje" lepiej, a w jakich gorzej. Jak muzyka wpływa na nasze samopoczucie i wreszcie, co nam daje świadome jej słuchanie. Jak odbieramy poszczególne kompozycje patrząc w ekran komputera, a jak podczas słuchania tradycyjnej płyty. Co się dzieje z naszym odbiorem, kiedy jednocześnie oglądamy teledysk, a co, kiedy muzyka pozbawiona jest obrazu. Co zrobić żeby poprawić warunki do słuchania muzyki. Jak sobie "dawkować" muzykę, aby w umyśle pozostała jak najdłuższej. Co robić, żeby nie zaśmiecać nią umysłu. Jak celebrować ciszę, która wydaje się współcześnie zjawiskiem luksusowym. Wreszcie, czy trzeba wydać masę forsy, aby mieć super sprzęt, czy może są sposoby, żeby samemu stworzyć bardzo dobre warunki do słuchania ulubionych kompozycji i rzecz jasna także radia.

"Nauka słuchania" – cykl Michała Margańskiego w każdą środę około 11.30. Do usłyszenia!

Prowadzący