Czy więcej znaczy lepiej? O gramaturach płyt winylowych

Na gramaturę zwraca uwagę niejeden fascynat płyt analogowych. Czasem można dojść do wniosku, że waga ma istotny wpływ na jakość brzmienia, zwłaszcza gdy specjaliści od marketingu dużą czcionką obwieszczają, że dany album wytłoczono na 180-gramowym winylu. Rodzi się zatem pytanie – czy waga naprawdę ma znaczenie?
Adapter z płytą winylową
Adapter z płytą winylowąFoto: shutterstock.com/Robin Stewart
O Audycji
Tytuł Nauka słuchania 2019/12/04 11:30
Prowadzący Michał Margański
Opis

– Najważniejsze jest źródło dźwięku, na czym to jest nagrane, czy na torze analogowym, czy na cyfrowym. Jeżeli to jest nagrane na taśmę i to na Ampexa, jeżeli to jest torem analogowym, czyli przez lampy, jeżeli to jest nagrane akustycznie, czyli nie przez filtry i equalizery, wtedy otrzymujemy dźwięk naturalny – wylicza Mieczysław Stoch, czołowy kolekcjoner płyt winylowych w Polsce. – Jest kilka bardzo ważnych wstępnych faz produkcji płyt winylowych, które są ważne, natomiast gramatura nie jest najważniejsza – tłumaczy.

Jak prostym sposobem wyeliminować degania, które mogą wystąpić przy odtwarzaniu 120 i 140-gramowych winyli? Dlaczego czerń płyty oznacza lepszą jakośc jej brzmienia? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

Gość Mieczysław Stoch (kolekcjoner płyt winylowych)
Playlista
Tagi

Playlista