Michał Margański odsłuchuje "Discovery" Daft Punk w 19. rocznicę premiery

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 11:40
19 lat temu, czyli 26 lutego 2001 roku, do sklepów trafiła druga płyta duetu Daft Punk. To właśnie od czasu wydania "Discovery" dwudziestokilkuletni wtedy Guy-Manuel de Homem-Christo i Thomas Bangalter zaczęli nosić swoje słynne kaski i uniformy.
Audio
  • "Discovery" Daft Punk. 60 minut i 54 sekundy, które odmieniły muzykę klubową (Nauka słuchania/Trójka)
Daft Punk
Daft PunkFoto: shutterstock.com/DFree

Pół roku później "Discovery", przez magazyny "New Musical Express" i "Spin" uznany za concept album uzupełnił anime-musical "Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem" w reżyserii Kazuhisy Takenouchi z animacją Leiji Matsumoto opowiadający o porwaniu pozaziemskiego zespołu. Każdy z będących owocem tej kolaboracji teledysków był jednocześnie odcinkiem filmu. 

Nagrany w Paryżu album Daft Punk "Discovery" ukazał się w 2001 roku nakładem Virgin Records  Foto: mat. promocyjne Nagrany w Paryżu album Daft Punk "Discovery" ukazał się w 2001 roku nakładem Virgin Records (fot. mat. promocyjne)

Lista utworów:

1. One More Time
2. Aerodynamic
3. Digital Love
4. Harder, Better, Faster, Stronger
5. Crescendolls
6. Nightvision
7. Superheroes
8. High Life
9. Something About Us
10. Voyager
11. Veridis Quo
12. Short Circuit
13. Face to Face
14. Too Long

"Discovery" składa się z 14 utworów. Prawie połowa z nich zawiera pokaźnych rozmiarów sample powycinane z nagrań, które towarzyszyły francuskim producentom w dzieciństwie. Płyta pojawiła się na rynku w czasie, kiedy internet był dla większości luksusem, zatem mało zorientowani w historii muzyki słuchacze nie wiedzieli, że nawet największy przebój tego wydawnictwa "One More Time" jest sprytnie przetworzoną wycinanką bazującą na kompozycji Eddiego Johnsa "I Put A Spell On You" – opowiada Michał Margański.

Trwający 60 minut i 54 sekundy krążek "Discovery" w samej Europie został sprzedany w nakładzie 2 mln egzemplarzy. W 2012 roku zajął 8. miejsce w zestawieniu najważniejszych płyt klubowych wszech czasów magazynu "Rolling Stone", a rok później czytelnicy poświęconego muzyce elektronicznej magazynu "Mixmag" obwieścili "One More Time" najlepszym utworem tanecznym wszech czasów.

***

Tytuł audycji: Nauka słuchania
Prowadzi: 
Michał Margański
Data emisji: 26.02.2020
Godzina emisji: 11.28

kr/mat. promocyjne/mk

Czytaj także

Jak długość płyty wpływa na jej odbiór?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 11:29
Czas trwania płyt, które ukazywały się w ostatnich latach, wynosi, średnio, około 30 minut. Dziś przekaz ma być krótki, a utwory powinny mieć wyraźny początek i zakończenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozofia słuchania muzyki według Wojciecha Manna

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 11:30
Każdy szanujący się audiofil prędzej czy później zadaje sobie pytanie: "czy nie przesadzam z udoskonalaniem mojego sprzętu audio?". Można odnieść wrażenie, że ludzie ci zapominają czasem o tym, co najważniejsze, a muzyka schodzi na dalszy plan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krótka historia o "pijanym" prądzie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 11:31
– Bez niego nie byłoby tej całej zabawy, bo najzwyczajniej jest najważniejszy – mówi Michał Margański. Chodzi oczywiście o prąd. Ten, który jest dostarczany do naszych domów, bywa różnej jakości i, co za tym idzie, może wpływać na odbiór naszej ulubionej muzyki.
rozwiń zwiń