Czy głośne słuchanie powoduje, że słyszymy więcej?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 14:30
Każdy z nas przynajmniej raz rozkręcił swój zestaw audio na cały regulator
Audio
  • Jak nasze ucho odbiera głośne dźwięki? (Nauka słuchania/Trójka)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/ozrimoz

Przykładem są kierowcy przejeżdżających ulicami samochodów. Muzyka grająca głośno w aucie powoduje, że czują oni wibracje, a także daje im sporą przyjemność i dodatkowe, pozytywne emocje towarzyszące słuchaniu ulubionych nagrań. Jak wiemy, głośne słuchanie muzyki ma zły wpływ na nasz słuch, ale czy jednocześnie skutkuje tym, że słyszymy ją lepiej i wyraźniej?

Mniej znaczy więcej, także w słuchaniu

Według Anny Geremek-Samsonowicz z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, kiedy poziom decybeli jest wysoki, paradoksalnie wcale nie słyszymy lepiej – Nasze ucho ma mechanizmu obronne. Jeżeli mamy całkowicie prawidłowo słyszące ucho, ma ono umiejętność wyciszenia zbyt głośnych dźwięków. Oczywiście jest to umiejętność, która trwa jakiś czas, nie w sytuacji, gdy regularnie bombardujemy nasze ucho hałasem. Nasze ucho w pewnym sensie potrafi też wybierać te dźwięki, które chce mieć cichsze lub głośniejsze – wyjaśnia.

Nasz słuch to nie tylko ucho

– Padające dźwięki muszą być przetworzone w ośrodkowym układzie nerwowym, bo tak naprawdę nie słyszymy uchem, tylko mózgiem. Głośne słuchanie muzyki jest niewskazane, niezdrowe. Słuchając głośno muzyki, nie odbieramy jej takiej, jaka jest naprawdę, tylko basy, które "dają nam po głowie". Najgłośniej słyszymy tę niską tonację – tłumaczy ekspertka.

***

Tytuł audycji: Nauka słuchania
Prowadzi: 
Michał Margański
Gość: Anna Geremek-Samsonowicz (Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu)
Data emisji: 01.04.2020
Godzina emisji: 14.18

kr