Litza: koncert bez publiczności to próba wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 19:15
Ostatnie godziny 2020 roku w Trójce to był znakomity koncert zespołu Luxtorpeda. Zabrzmiały utwory z najnowszej, wydanej na początku października 2020 roku, płyty "Anno Domini MMXX", ale też i starsze kompozycje.
Luxtorpeda. Koncert sylwestrowy
Luxtorpeda. Koncert sylwestrowyFoto: Polskie Radio

Koncertowy Sylwester Polskiego Radia.jpg
Taneczny koniec roku z Tomaszem Żądą

Sylwestrowy wieczór w Trójce był wyjątkową okazją, by zobaczyć zrealizowany w grudniu koncert poznańskiej rockowej grupy Luxtorpeda. W swoim programie Tomasz Żąda rozmawia z wokalistą zespołu Robertem "Litzą" Friedrichem o tym występie.


Posłuchaj
101:24 2021_01_02 17_09_15_PR3_Trojka_Zada_debiutow.mp3 Mole, Marie, Luxtorpeda (Trójka Żąda debiutów)

– Koncert bez udziału publiczności to zawsze jest próba wyobraźni, bo zawsze musisz sobie wyobrazić, że ktoś siedzi przed monitorem, słucha i się cieszy. Nawet ogłosiliśmy mały konkurs: aby ludzie nagrywali swoje reakcje w czasie utworu "Fanatycy" i z tych filmików zrobimy klip – mówi wokalista Luxtorpedy. 

– Już dostałem kilka: jedni grali w szachy, inni na komórkach w kapciach przed kominkiem – opowiada. – Śmiesznie to wygląda: my tu szalejemy, a tam ludzie piją kawkę, jedzą bitą śmietanę i są na koncercie – dodaje. 

Na pytanie, jak Luxtorpeda żyje, jak tworzy w czasach pandemii, Litza odpowiada: – Jest nam trochę łatwiej, bo jest więcej czasu. Wiemy, że nie pojedziemy na koncerty, więc skupiamy się na komponowaniu. Teraz też jesteśmy w studiu, robimy nowe rzeczy, których będzie można posłuchać na płycie.

Luxtorpeda – Sylwestrowy koncert w Trójce/YouTube Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Ponadto w programie:

  • Michał Jackowski – o nowym, bardziej elektronicznym brzmieniu zespołu Mole;
  • Marie – o tym, jak tworzy swoje kompozycje i kiedy planuje wydać album "Cafe Marie".

*** 

Tytuł audycji: Trójka Żąda debiutów
Prowadzi: Tomasz Żąda
Data emisji: 2.01.2021
Godziny emisji: 17.09, 18.07

pr

Czytaj także

Nowe piosenki z różnych czasów

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 19:15
Najnowsze polskie nagrania, debiutujące zespoły i muzycy, plany na przyszłość. I oczywiście bardzo ciekawe rozmowy z muzykami - to wszystko, jak co tydzień, w programie Tomasza Żądy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas pandemii - czas zmian, także w kulturze

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 19:15
Pandemia i związane z nią obostrzenia poważnie namieszały w muzycznych planach, przede wszystkim zamykając trasy koncertowe. Doprowadziły także do zamknięcia się muzyków w domach, ale też w studiach nagraniowych, i szukania nowych pomysłów - na pracę, nagrywanie, tworzenie. I o tym m.in. mówią goście Programu 3.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłuchajmy raz jeszcze, czyli kto i jak grał w polskiej muzyce 2020

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 20:15
W świątecznym wydaniu swojej audycji Tomasz Żąda przypomina polskich artystów, których utwory w mijającym roku pojawiły się w jego programie. Część z nich miała wręcz tu światową prapremierę. To muzyczna mieszanka znakomicie podsumowująca ten pandemiczny czas.
rozwiń zwiń