Muzyka jako forma terapii

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 19:15
Jak w każdą sobotę Tomasz Żąda zaprosił na dwie godziny polskiej muzyki: nowej i starej, spokojnej, melancholijnej, ostrej i żywiołowej.
Mariusz Duda
Mariusz DudaFoto: Czwórka/Bartek Koziczyński

PAP Natalia Zastępa 1200.jpg
Pozytywne rytmy na początek roku

Dziennikarz Trójki porozmawiał z Mariuszem Dudą, liderem grupy Riverside i projektu Lunatic Soul o jego planach. Pretekstem był kolejny, już siódmy album grupy Lunatic Soul, zatytułowany "Through Shaded Woods", który ukazał się w połowie listopada 2020. Okazało się, że plany muzyka są niezwykle interesujące.


Posłuchaj
95:42 2021_01_16 17_10_34_PR3_Trojka_Zada_debiutow.mp3 Mariusz Duda, Obrasqui (Trójka Żąda debiutów)

– Ta płyta jest inna. Może nie pasuje do zimowego klimatu, raczej jesiennie, rzewnie się odzywa – mówi Mariusz Duda o nowej płycie Lunatic Soul. – Jestem mistrzem melancholii, co chyba słychać w mojej muzyce: to się nie bierze tak z niczego – dodaje ze śmiechem.

– Muzyka jest dla mnie pewnym rodzajem antidotum, terapii. Mierzę się w niej ze swoimi różnymi głosami w ten sposób, że raz na jakiś czas nagrywam album, który pozwala mi zachować wewnętrzną równowagę – opowiada.

Muzyk ostatnio dużo czasu spędza w studio, eksperymentując, jak to sam powiedział "z różnymi dźwiękami". – Ostatnio wypuściłem jakieś dwie piosenki pod swoim imieniem i nazwiskiem. I mam taki pomysł, żeby jeszcze poeksperymentować z elektroniką – zapowiedział, nawiązując do swojej wcześniejszej deklaracji, że "zamierza otworzyć jeszcze trzeci świat pod nazwą Mariusz Duda".

– Teraz, żeby się to wszystko ładnie poukładało, muszę to wszystko pooddzielać. Dlatego mam zamiar, abyśmy w Riverside wrócili do mocniejszego grania – takiego z pierwszych płyt. Chciałem, aby Lunatic Soul poszedł w folkową stronę, natomiast myślę, że jako Mariusz Duda będę kontynuował elektroniczne rzeczy – wyjaśnia swoje plany.

Lunatic Soul Album Through Shaded Woods/YouTube Piast Music Box


***

Tytuł audycji: Trójka Żąda debiutów
Prowadzi: Tomasz Żąda
Data emisji: 16.01.2021
Godziny emisji: 17.10, 18.07

pr

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Tomasz Żąda Trójka

Czytaj także

Posłuchajmy raz jeszcze, czyli kto i jak grał w polskiej muzyce 2020

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 20:15
W świątecznym wydaniu swojej audycji Tomasz Żąda przypomina polskich artystów, których utwory w mijającym roku pojawiły się w jego programie. Część z nich miała wręcz tu światową prapremierę. To muzyczna mieszanka znakomicie podsumowująca ten pandemiczny czas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taneczny koniec roku z Tomaszem Żądą

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 18:00
Zabawę sylwestrową zaczęliśmy już po 18.00. Tradycyjnie w ten wyjątkowy wieczór na antenie Programu 3 Polskiego Radia gościła muzyką, która nie jest codziennie obecna w Trójce. Jednak sylwester zdarza się tylko raz w roku, dlatego warto go spędzić wyjątkowo, nawet jeśli w kameralnym gronie, wymuszonym obostrzeniami pandemicznymi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litza: koncert bez publiczności to próba wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 19:15
Ostatnie godziny 2020 roku w Trójce to był znakomity koncert zespołu Luxtorpeda. Zabrzmiały utwory z najnowszej, wydanej na początku października 2020 roku, płyty "Anno Domini MMXX", ale też i starsze kompozycje.
rozwiń zwiń