"Samoloty" pomiędzy Leeds i Wrocławiem. Maria Helena zadebiutowała w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 13:00
– Niemożliwe, że to zostało nagrane w Polsce! – stwierdził wydawca debiutanckich albumów Myslovitz i Wilków Andrzej Paweł Wojciechowski, usłyszawszy debiutancki album duetu Maria Helena. Projekt dwóch muzyków z dwóch odległych miast maluje kinowe obrazy, wplatając emocjonalne teksty w dźwięki z pogranicza onirycznego indie popu, elektroniki i folku.
Maria Helena Żukowska
Maria Helena ŻukowskaFoto: mat. promocyjne

Maria Helena "Planes" Maria Helena "Planes"

Wokalistka duetu, Maria Helena Żukowska urodziła się we Wrocławiu, a jako nastolatka zamieszkała w Leeds, gdzie pracuje i tworzy muzykę. Wojciech Beszłej, gitarzysta i producent muzyczny pozostaje w Polsce. Ich debiutancki album "Planes" powstał częściowo w kraju, a częściowo online. – W większości album nagrywaliśmy w Łodzi. Spotkaliśmy się w ubiegłym roku, tuż przed wybuchem pandemii – mówiła Maria Helena w rozmowie z Tomaszem Żądą. 


Posłuchaj
50:17 2021_02_27 12_07_37_PR3_Trojka_Zada_debiutow.mp3 Folkowa Maria Helena z albumem "Planes" w audycji Tomasza Żądy (Trójka żąda debiutów)

 

Teksty na płycie powstały w języku angielskim. Wyjątkiem jest utwór "Planes", którego można posłuchać zarówno w angielskiej, jak i polskiej wersji. – To jedna z naszych najstarszych kompozycji, która w oryginale została napisana w języku polskim. Później, gdy powstała bardziej spójna koncepcja albumu, gdzie wszystkie utwory były po angielsku, przepisaliśmy go na angielski. Na końcu stwierdziliśmy, że jest nam tej piosenki szkoda, więc umieściliśmy ją jako bonus – zdradziła artystka.

Maria Helena - Samoloty/Maria Helena Music


Udział w tworzeniu albumu wzięli m.in. perkusiści Cyryl Skiba (Ignu, Makiwara) i Łukasz Moskal (Brodka, Kasai, Sister Wood) oraz saksofonista Maciek Rosiak. Za realizację dźwięku odpowiada Grzegorz Mukanowski (który zagrał również na kilku instrumentach), a za miks Grzegorz Czachor, znany ze współpracującego z Leszkiem Możdżerem.


Maria Helena - Hunting/Maria Helena Music

Lista utworów:

1. Gracjan Kalandyk – Zostałem sam"
2. Less Is Lessie feat. Michał Wojtas – "Blue Steel (Less Is More)" 
3. Less Is Lessie  "Black Out"
4. Maria Helena – "Hunting"
5. Maria Helena – "Smiling to Myself"
6. Martin Lange – "Oddychaj"
7. Maria Helena  "Samoloty"
8. Martin Lange  "Oddychaj"

***

Tytuł audycji: Trójka Żąda debiutów
Prowadzi: Tomasz Żąda
Goście: Maria Helena (wokalistka), Martin Lange i Marcin Makowiec (muzycy, producenci), Filip Kozak (zespół Less Is Lessie)
Data emisji: 27.02.2021
Godzina emisji: 12.07

mat. prasowe/kr


Czytaj także

"Muzyce się nie odmawia". Parasoul i ich debiut w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 19:00
Parasoul to efekt muzycznej fascynacji vintage'owymi dźwiękami – korzeniami soulu, R&B, funka i bluesa. – Trudno nie inspirować się takimi brzmieniami. To jest coś, co do dzisiaj buduje muzykę. Brzmienia z tamtych lat wciąż powracają w nowych odsłonach – mówił w Trójce lider zespołu Agenor Hofmann-Delbor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek debiutuje u Tomasza Żądy!

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 19:15
Jak co tydzień prowadzący program Tomasz Żąda zaprezentował polską muzykę i zaprosił polskich muzyków. Tym razem były to trzy świeże projekty, choć nie wszyscy tworzący je artyści są debiutantami. Zabrzmiało tajemniczo? I o to chodziło!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kierunek – kosmos

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 09:31
Twórca "Powrotu z gwiazd", Bartosz Słatyński, oraz grupa Kosmodrom, goście tego wydania audycji Tomasza Żądy, już niebawem mogą stać się jasnymi punktami na firmamencie polskiej muzyki.
rozwiń zwiń