Coraz trudniejsza sytuacja Kurdów w Iraku

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 12:30
Po referendum na temat niepodległości Kurdystanu, świat, który do tej pory wspierał zarówno Kurdów, jak i ich przywódcę Masuda Barzaniego, odwrócił się od nich. Sytuacja tej mniejszości komplikuje się z dnia na dzień.
Audio
  • Coraz trudniejsza sytuacja Kurdów w Iraku (Ciekawy czas/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: thomas koch/shutterstock.com

Prowadzony przez Barzaniego Kurdystan rozrastał się terytorialnie i zyskiwał na znaczeniu politycznym. Jednak po ostatnim referendum społeczność międzynarodowa zmieniła swój kurs w stosunku do Kurdów. – Świat do niedawna klepał Kurdów po plecach. "Jesteście jedynymi, którzy walczą z radykałami islamskimi", mówili. I nagle, w ciągu jednej nocy, iracka milicja szyicka wyjechała na amerykańskich czołgach i zaczęła mordować ludzi – mówi Ziyad Raoof, Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce.

Czy ostatnie wydarzenia przekreślają aspiracje niepodległościowe Kurdystanu? Jak zachowa się Masud Barzani i co z pogarszającą się sytuacją w tym rejonie świata zrobią dotychczasowi sojusznicy Kurdów? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Ciekawy czas
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: Ziyad Raoof (Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce)
Data emisji: 30.10.2017
Godzina emisji: 16.47

ml/ab


Czytaj także

Izrael poparł kurdyjską niepodległość. Historyczne wyrównanie krzywd, czy zimna kalkulacja?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 19:35
Państwo kurdyjskie nie zatrzyma ambicji państwa irańskiego, ale byłoby dla niego dużym utrudnieniem - powiedziała w audycji "Więcej świata" dr Agnieszka Bryc, komentując kurdyjskie referendum niepodległościowe. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamiast niepodległości – tragedia Kurdów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 17:51
Tragedia Kurdów. Zamiast niepodległości – ofensywa armii irackiej i jej irańskich sojuszników na tereny zajmowane przez Kurdów. Kto zawinił?
rozwiń zwiń