Ciekawy czas dla kobiet

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 18:00
2017 rok był czasem wielu zmian na lepsze, jeśli chodzi o prawa kobiet na świecie. Szczególnie ciekawie wygląda sytuacja Saudyjek, którym pierwszy raz w historii pozwolono na obejrzenie meczu piłkarskiego. Czy to zapowiedź faktycznych zmian, czy tylko chwyt marketingowy władz Arabii Saudyjskiej?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/freevideophotoagency

Kobiety w wielu krajach arabskich są ubezwłasnowolnione. Dlatego decyzja władz Arabii Saudyjskiej jest rzeczą bez precedensu. – To wydarzenie symboliczne, ale dzieje się tam dużo również w praktyce. Kobiety będą mogły w końcu prowadzić samochód, leczyć i kształcić się bez zgody swoich męskich opiekunów. To znak czasów. Jeśli wyjdziemy z tych podstawowych kwestii, to dalej powinno pójść znacznie szybciej – mówi dr Marta Widy-Behiesse z Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy zmiany dotyczą tylko Arabii Saudyjskiej, czy może powoli rozprzestrzeniają się na inne kraje arabskie? Czy polityka księcia Muhammada ibn Salmana okaże się trwała? O tym w dołączonym materiale. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Ciekawy czas
Prowadzi: Agata Kasprolewicz
Gość: dr Marta Widy-Behiesse (Zakład Islamu Europejskiego Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 15.01.2018
Godzina emisji: 16.46

ml/kd

Czytaj także

Kto podsyca niepokoje w Iranie?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 17:00
Od kilku dni w Iranie trwają burzliwe antyrządowe protesty. Na ulice miast wyszły setki tysięcy demonstrantów. Do tłumienia zamieszek wysłano policję i Korpus Strażników Rewolucji. Niestety, są zabici i ranni. Co spowodowało tak gwałtowną reakcję obywateli?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Tunezja pogrąży się w chaosie?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 17:15
Tysiące ludzi na ulicach, setki w aresztach. Po siedmiu latach od początku arabskiej wiosny w Tunisie znów jest niespokojnie.
rozwiń zwiń