Igrzyska Olimpijskie okazją do rozmów na linii Korea Północna-USA?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 08:10
Korea Północna wyśle aż 22 polityków do swoich południowych sąsiadów. Razem z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych będą podziwiać otwarcie zimowych Igrzysk Olimpijskich. Czy ta wielka sportowa impreza okaże się pretekstem do politycznych rozmów?
Audio
  • Czy Igrzyska Olimpijskie złagodzą konflikt pomiędzy USA a Koreą Północną? (Ciekawy czas/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Singulyarra

syria uchodźcy 1200.jpg
Błędna polityka imigracyjna niesie ze sobą duże problemy?

W Pjongczangu swoją obecność potwierdził przewodniczący prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego. W najbliższych dniach dowiemy się, czy USA będą prowadzić rozmowy z politykami z Korei Północnej. Reżim wyciąga rękę i chce negocjować?

– Z jednej strony nic się nie zmieniło. Korea Północna wciąż jest dyktaturą, która rozwija program jądrowy. Natomiast zmieniła się jej taktyka. Są gesty i próba rozmów z Koreą Południową – uważa Łukasz Kulesa, ekspert ds. bezpieczeństwa z European Leadership Network. – Przetrwanie to cel minimum. Myślę, że Korea Północna ma ambitne cele. Niedawno znalazła się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Po raz kolejny sankcje zostały zaostrzone. W Stanach Zjednoczonych prowadzone były rozmowy na temat ataku na Koreę – dodaje. 

Skąd tak nagła zmiana polityki Korei Północnej? Co może kierować politykami, którzy wybierają się na otwarcie Igrzysk Olimpijskich? Jak reaguje na to Korea Południowa?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Ciekawy czas
Prowadzi: Michał Żakowski 
Gość: Łukasz Kulesa (ekspert ds. bezpieczeństwa, European Leadership Network)
Data emisji: 5.02.2018
Godzina emisji: 16.47

kw/mk

Czytaj także

Czy zbliża się koniec ery Angeli Merkel?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 17:25
Rozmowy koalicyjne w Niemczech trwają od kilku miesięcy. Czy brak rzeczywistych postępów może oznaczać koniec politycznej kariery kanclerz Angeli Merkel? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gałązka oliwna", która nie niesie pokoju

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 17:15
Rozpoczęła się ogromna operacja tureckich wojsk w Syrii. Ich celem stał się Afrin, miasto niedaleko Aleppo, kontrolowane przez kurdyjską partyzantkę YPG.
rozwiń zwiń