Czy Londyn zareaguje na zamach na Sergeia Skripala?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 17:00
Próba otrucia Sergeia Skripala zaczyna być ogromnym testem dla rządu Wielkiej Brytanii.
Audio
  • Jak na zamach na Sergeia Skripala zareaguje Wielka Brytania? (Ciekawy czas/Trójka)
Theresa May
Theresa MayFoto: Drop of Light/Shutterstock.com

Wyspy Brytyjskie stanęły ponownie naprzeciwko Rosji. Szpieg i jego córka walczą o życie, a media coraz wyraźniej wiążą całą sprawę z Moskwą. Co na to rząd i premier Theresa May?

– Pewnie nigdy nie uzyskamy odpowiedzi, czy za tym zamachem stały służby. To, co wiemy teraz, to to jak zaatakowano Skripala i kto miał interes w tym, by go uciszyć. Fakty, które mamy do dyspozycji, wskazują jednak na to, że stało za tym FSB. Trudno jednoznacznie wskazać zleceniodawcę, ale rodzaj użytej trucizny jest niejako podpisem rosyjskich służb. To, że Skripal został wcześniej uniewinniony, też o niczym nie świadczy. To może być komunikat dla wszystkich, którzy chcieliby zdradzić tajemnice FSB – mówi dr Beata Gałek z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Jak powinien zareagować w tej sytuacji Londyn? Dlaczego rosyjskim służbom specjalnym tak łatwo jest działać na terenie Wielkiej Brytanii? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Ciekawy czas
Prowadzi: Michał Żakowski 
Gość: dr Beata Gałek (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, sekretarz redakcji czasopisma "Secretum. Służby specjalne, bezpieczeństwo, informacja")
Data emisji: 12.03.2018
Godzina emisji: 16.46

ml/mk

Czytaj także

Cyniczna gra mocarstw na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 11:00
Prezydent Putin zapowiedział, że rosyjskie wojska wycofają się z Syrii. Mają tam zostać jedynie, tzw. ochotnicy, czyli de facto żołnierze najemni. Jednocześnie okazuje się, że jedna z francuskich firm finansowała Państwo Islamskie w zamian za możliwość korzystania z fabryk na zajętym przez nie terenie. Jak rysuje się przyszłość Syrii?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto chciał otruć Sergeia Skripala?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 17:00
"Dwie osoby, mężczyzna w wieku 66 lat i kobieta w wieku 33 lat zostali znalezieni nieprzytomni na ławce w centrum Salisbury" - informował przedstawiciel policji.
rozwiń zwiń