Napięcia na Bliskim Wschodzie. Jest nadzieja na pokój?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 17:00
– W moim największym interesie jest, żeby Palestyńczycy dobrze żyli, bo i ja wtedy będę dobrze żył. Największym wrogiem rozwiązania sytuacji na Bliskim Wschodzie są w tej chwili Iran, który się wtrąca, i Hamas. To on jest największym problemem Palestyńczyków, bo nie zgadza się na żaden rozejm – ocenia Alex Dancyg, historyk, mieszkaniec kibucu.
Audio
  • Hamas uniemożliwia zawarcie pokoju na Bliskim Wschodzie? (Ciekawy czas/Trójka)
Zamieszki na granicy Strefy Gazy i Izraela
Zamieszki na granicy Strefy Gazy i IzraelaFoto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER D

syria 1200.jpg
Co naprawdę dzieje się w Syrii?

– Czy dojdzie tam kiedyś do wolnych wyborów? W Strefie Gazy większość jest za Hamasem? Wcale nie jestem tego taki pewny – deklaruje rozmówca Michała Żakowskiego, mieszkaniec kibucu Nir Oz, położonego niedaleko granicy ze Strefą Gazy, około 1,5 km od płotu z drutów, dzielącego ziemię Żydów i Arabów.

W jego ocenie głoszenie swoich poglądów w Izraelu nie wiąże się z niebezpieczeństwem, a w Strefie Gazy może już oznaczać narażanie własnego życia. – Żyję z nadzieją. Nie wiem, czy doczekam pokoju. Mam nadzieję, że moje dzieci już tak – mówi Alex Dancyg.

Czy pokój oznacza powstanie państwa palestyńskiego? Jak miałoby ono wyglądać? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Ciekawy czas
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: Alex Dancyg (mieszkaniec kibucu Nir Oz, historyk, współpracownik Instytutu Yad Vashem)
Data emisji: 16.04.2018
Godzina emisji: 16.47

gs/ag

Czytaj także

Premier Izraela zabiegał o osiedlanie Palestyńczyków na Synaju

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 21:29
Premier Benjamin Netanjahu zabiegał jeszcze u administracji Baracka Obamy, aby przekonała Egipt do oddania części Półwyspu Synaj przyszłemu państwu palestyńskiemu. Izrael natomiast anektowałby część Zachodniego Brzegu. Takie informacje podał izraelski dziennik "Haarec". Czy taki plan byłby do przyjęcia dla Autonomii Palestyńskiej?
rozwiń zwiń