Wygrana Hezbollahu w libańskich wyborach. Co to oznacza dla świata?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 17:15
Hezbollah, czyli szyicka organizacja zbrojna, wygrała demokratyczne wybory w Libanie. Państwa zachodu mają spory problem, bowiem niektórzy uznają tych zwycięzców za organizację terrorystyczną. 
Audio
  • Co zmienią wybory w Libanie? (Ciekawy czas/Trójka)
Libańczycy cieszący się z wygranej Hezbollahu w wyborach
Libańczycy cieszący się z wygranej Hezbollahu w wyborach Foto: PAP/EPA/NABIL MOUNZER

mid-epa06668625 1200.jpg
Napięcia na Bliskim Wschodzie. Jest nadzieja na pokój?

Hezbollah po arabsku oznacza "partię boga". Lider tego ugrupowania ukrywa się w sekretnych miejscach, wojsko izraelskie mówi "to nasz największy wróg i nadciągające zagrożenie". Warto podkreślić, że Hezbollah wspiera część libańskich chrześcijan. 

– Za każdy wrogi ruch Hezbollahu wobec Izraela, odpowie za to Liban jako całe państwo. Jednak popatrzmy na to, że my mamy duży kłopot. My, czyli Europa. Nagle okazuje się, że organizacja uważana za terrorystyczną, wygrywa w wyborach. To są ludzie, którzy mają ewidentne poparcie – podkreśla Jarosław Kociszewski, dziennikarz Wirtualnej Polski. 

Jak świat reaguje na wygraną Hezbollahu? Co dla świata oznacza zwycięstwo libijskiej partii? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Ciekawy czas
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: Jarosław Kociszewski (dziennikarz, Wirtualna Polska)
Data emisji: 7.08.2018
Godzina emisji: 16.47

kw

Czytaj także

Emmanuel Macron – nowy, wielki przyjaciel Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 13:25
– Jeśli w Białym Domu jest telefon z napisem "Europa", to dawniej łączył prezydenta USA z Angelą Merkel. Dziś dodzwonić się z niego można do prezydenta Francji, a Donald Trump często z niego korzysta – mówił w Trójce Mariusz Borkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dzieje się ze śledztwem w sprawie zamordowanej maltańskiej dziennikarki?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 08:27
Dauphne Caruana Galizia była jedną z najbardziej znanych dziennikarek śledczych w Europie. Zginęła w zamachu bombowym, a ładunek podłożono w jej samochodzie. Jak przebiega śledztwo w tej sprawie?
rozwiń zwiń