Negocjacje w sprawie budżetu unijnego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 15:00
– W Brukseli mówi się o dwóch dziurach w nadchodzącym budżecie. Z jednej strony jest to kwestia Brexitu, z drugiej - migracji, obronności i, co najważniejsze, innowacji – mówi Beata Płomecka.
Audio
  • Na jakiej pozycji stoi Polska w negocjacjach budżetu unijnego? (Unia pod lupą/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Najłatwiejszym sposobem na radzenie sobie z brakami jest proszenie krajów  płatników netto o zwiększenie składek. Niestety, jak łatwo się domyślić, kraje te same starają się, by składki były jak najniższe, co sprawia, że unijny budżet wymaga cięć.

Zdaniem Jana Olbrychta, europosła PO, cięcia na pewno będą i ciężko sobie wyobrazić, by dotykały one badań naukowych. – Różne kraje Europy mają różne priorytety, jak polityka spójności czy polityka rolna, co sprawia, że dyskusja o cięciach finansów unijnych będzie bardzo ciężka – zauważa polityk.

Na jakiej pozycji stoi Polska w negocjacjach dotyczących budżetu unijnego? Gdzie można się spodziewać cięć? Więcej na ten temat można usłyszeć w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Unia pod lupą
Prowadzi: Beata Płomecka, Marcin Łukawski
Data emisji: 6.09.2017
Godzina emisji: 7.40

ml/gs

Czytaj także

Czarne chmury na Junckerem?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 08:30
W mediach pojawiają się kolejne doniesienia obciążające szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera. Chodzi o aferę podatkową z czasów, kiedy był on premierem Luksemburga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do Europy Wschodniej trafia jedzenie gorszej jakości?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 10:44
Słowacy i Węgrzy biją na alarm. W Europie Środkowo-Wschodniej sprzedawana jest żywność gorszej jakości niż w zachodniej części kontynentu.
rozwiń zwiń