Warunki Brexitu. Trwa spór Londynu z Brukselą

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 13:40
Unia Europejska i Wielka Brytania nie mogą się porozumieć w sprawie Brexitu. Obie strony obwiniają się wzajemnie o utrudnianie rozmów. Pojawiły się też pomysły dotyczące okresu przejściowego do czasu wynegocjowania przyszłej umowy handlowej. Co z tego wszystkiego wynika dla Polaków?
Audio
  • Warunki Brexitu. Trwa spór Londynu z Brukselą (Unia pod lupą/Trójka)
Wielka Brytania opuści Unię Europejską w marcu 2019 roku
Wielka Brytania opuści Unię Europejską w marcu 2019 rokuFoto: donfiore/Shutterstock.com

Parlament Europejski negatywnie ocenił dotychczasowe rozmowy Brukseli z Londynem w sprawie Brexitu. Europosłowie przyjęli rezolucję, w której uznali, że nie ma wystarczającego postępu w negocjacjach. To z kolei oznacza na razie brak zgody europarlamentu na rozpoczęcie rozmów o przyszłej umowie handlowej, na czym władzom w Londynie bardzo zależy.

– Europosłowie uznali, że musi nastąpić znaczący postęp w kluczowych kwestiach dla Unii, które są również kluczowymi kwestiami dla Polski. Chodzi o pieniądze i prawa tych, którzy mieszkają obecnie w Wielkiej Brytanii i którzy będą chcieli jeszcze przed Brexitem na Wyspy pojechać – mówi Beata Płomecka.

Na czym dokładnie polega spór i o jakie sumy chodzi? Jak postrzegana jest kwestia okresu przejściowego i o jakich terminach mowa? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Unia pod lupą
Prowadzą: Beata Płomecka, Marcin Łukawski
Data emisji: 4.10.2017
Godzina emisji: 7.44

mk/ab

Czytaj także

Negocjacje w sprawie budżetu unijnego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 15:00
– W Brukseli mówi się o dwóch dziurach w nadchodzącym budżecie. Z jednej strony jest to kwestia Brexitu, z drugiej - migracji, obronności i, co najważniejsze, innowacji – mówi Beata Płomecka.
rozwiń zwiń