Problemy Unii Europejskiej w 2017 i 2018 roku

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 15:00
Mijający rok był trudny dla Unii Europejskiej. Część problemów pozostanie do rozwiązania w przyszłym roku. Najważniejsze z nich to Brexit oraz kryzys migracyjny.
Audio
  • Problemy Unii Europejskiej w 2017 i 2018 roku (Unia pod lupą/Trójka)
Siedziba Parlamentu Europejskiego
Siedziba Parlamentu EuropejskiegoFoto: Alexandra Lande/Shutterstock.com

– Jednym tchem można wymienić te dwa problemy, ale należy dodać do nich jeszcze jedną kwestię, o której będzie się mówić w przyszłym roku – podkreśla Beata Płomecka. O jaką sprawę chodzi? O solidarność finansową.

brexit 1200.jpg
Warunki Brexitu. Trwa spór Londynu z Brukselą

Europosłowie, m.in. z Niemiec, mówią, że jeśli nie będzie w Europie wspólnych działań w kwestii uchodźców, nie będzie jej również w dziedzinie unijnych finansów. Rozmowy w tej sprawie są wstępem do dyskusji na temat przyszłego unijnego budżetu, który obowiązywać będzie od 2020 roku.

Negocjacje na ten temat rozpoczną się w przyszłym roku, bo wtedy będzie gotowa publikacja projektu budżetu przygotowana przez Komisję Europejską. Wszystkie unijne kraje czekają na ten moment, bo wtedy okaże się, jak bardzo KE zechce wesprzeć kryzys migracyjny oraz jak bardzo zechce zredukować środki na politykę spójności, której Polska jest teraz beneficjentem.

Na pytania o to, co przyniesie krajom Wspólnoty przyszłość, odpowiedzi poznamy w połowie przyszłego roku. O najważniejszych sprawach bieżących mówiła w dołączonej audycji Beata Płomecka. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Unia pod lupą
Prowadzą: Beata Płomecka, Marcin Łukawski
Data emisji: 13.12.2017
Godzina emisji: 7.44

ml/mk

Zobacz także

Czytaj także

Negocjacje w sprawie budżetu unijnego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 15:00
– W Brukseli mówi się o dwóch dziurach w nadchodzącym budżecie. Z jednej strony jest to kwestia Brexitu, z drugiej - migracji, obronności i, co najważniejsze, innowacji – mówi Beata Płomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warunki Brexitu. Trwa spór Londynu z Brukselą

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 13:40
Unia Europejska i Wielka Brytania nie mogą się porozumieć w sprawie Brexitu. Obie strony obwiniają się wzajemnie o utrudnianie rozmów. Pojawiły się też pomysły dotyczące okresu przejściowego do czasu wynegocjowania przyszłej umowy handlowej. Co z tego wszystkiego wynika dla Polaków?
rozwiń zwiń