Czy korzystamy z legalnych internetowych źródeł kultury?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 12:39
Dziś nie ma już potrzeby wychodzenia z domu, by obejrzeć film, serial czy posłuchać muzyki. Dostęp do tekstów kultury jest niezwykle łatwy – niestety, także do nielegalnych źródeł. Jak z problemem radzi sobie Unia Europejska, a jak Polska?
Audio
  • Czy korzystamy z legalnych internetowych źródeł kultury? Część 1 (Żyjemy w Europie/Trójka)
  • Czy korzystamy z legalnych internetowych źródeł kultury? Część 2 (Żyjemy w Europie/Trójka)
  • Czy korzystamy z legalnych internetowych źródeł kultury? Część 3 (Żyjemy w Europie/Trójka)
  • Czy korzystamy z legalnych internetowych źródeł kultury? Część 4 (Żyjemy w Europie/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/AlexLMX

Tylko w zeszłym roku Polacy wydali 900 mln zł w pirackich serwisach internetowych. Z nielegalnych źródeł korzysta co drugi Polak. Przewiduje się, że do 2024 roku łączna piracka konsumpcja wyniesie ponad 30 mld zł. Najgorzej wygląda sprawa z treściami wideo. Z legalnych źródeł korzysta zaledwie 1/3 Polaków. Tymczasem dostęp do nich jest rzeczywiście łatwy, bazy materiałów w szybkim tempie powiększają się. Można z nich korzystać za niewielkie pieniądze.

Zdaniem mecenas Agnieszki Mackiewicz, Polskę cechuje niska skuteczność przepisów w porównaniu z prawem unijnym. Dyrektywy InfoSoc i o handlu elektronicznym do tej pory nie zostały wprowadzone. Sprawę dodatkowo utrudnia zdecydowanie nadużywany tzw. dozwolony użytek osobisty.  W myśl prawa robimy to legalnie. Instytucja dozwolonego użytku obejmuje nie tylko szarego Kowalskiego, ale jest też rozszerzona na krąg tzw. osób bliskich  mówi gość Jana Niebudka. I to stanowi problem. Nielegalne staje się jedynie udostępnianie pobranego pliku.

Jaka jest przewaga legalnych źródeł? Czy zakup legalnej kopii wystarczy, by zorganizować publiczny pokaz? Jak wprowadzenie przepisów unijnych może sytuację zmienić? I wreszcie czy znajomych z mediów społecznościowych można uznać za tzw. krąg bliskich osób? O tym mogą Państwo posłuchać w dołączonych nagraniach audycji.

***

Tytuł audycji: Euranet PlusŻyjemy w Europie
Prowadzi:
Jan Niebudek
Goście: mec. Agnieszka Mackiewicz
Data emisji: 21.09.2017
Godzina emisji: 9.20, 10.20, 11.20, 11.40

czaj/mk

Czytaj także

Do Europy Wschodniej trafia jedzenie gorszej jakości?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 10:44
Słowacy i Węgrzy biją na alarm. W Europie Środkowo-Wschodniej sprzedawana jest żywność gorszej jakości niż w zachodniej części kontynentu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Storytelling Without Borders" - program dla uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 14:40
- Pewnego dnia spotkałam chłopca, który przybył do Szwecji jako uchodźca z Afganistanu. Usiedliśmy i poprosiłam, by opowiedział cokolwiek, na co ma ochotę. Zaczął opowiadać własną historię o miłości. Na koniec dodał, że to był pierwszy raz, kiedy ktoś spytał go o coś innego niż sprawy związane z wojną - powiedziała inicjatorka programu "Storytelling Without Borders".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francuzi też wyjdą z Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 10:00
Sprawa przyszłości Unii Europejskiej jest obecna w wystąpieniach kandydatów na prezydenta Francji. Trudno sobie wyobrazić kampanię bez europejskich aspektów.
rozwiń zwiń