Sytuacja gospodarcza w krajach Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 18:31
Najszybciej rozwijającymi się gospodarkami w Unii Europejskiej w tym roku będą gospodarki: Irlandii, Malty i Węgier. Natomiast w przyszłym roku najwyższy wzrost odnotuje Malta, Rumunia i Irlandia. 
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixbay

Gospodarka Unii Europejskiej nieznacznie zwalnia. Jeśli chodzi o Polskę, to Komisja Europejska przewiduje, że prognozy z lipca tego roku będą trochę obniżone z 4,4 procent PKB na  4,1 procent PKB. Jak informuje korespondentka Polskiego Radia w Brukseli - Beata Płomecka, na przyszły rok Komisja Europejska jeszcze bardziej obniża prognozy dla polskiej gospodarki z 3,6 procent  do 3,3 procent. Tyle samo jest prognozowane  w 2021 roku. Te dane oznaczają, że Polska w ogólnym ujęciu całej Unii Europejskiej spada z podium z drugiego miejsca, które zajmowała w ostatnich prognozach gospodarczych,  na 4 miejsce. Tak będzie  zarówno w tym jak  i w przyszłym roku. Najszybciej rozwijającymi się gospodarkami  w Unii w tym roku w będą gospodarki: Irlandii, Malty Węgier. Natomiast w przyszłym roku najwyższy wzrost odnotuje Malta, potem Rumunia i Irlandia. Ponadto w audycji o Brexicie oraz o rozmowach w sprawie nowego  rozdania środków unijnych. W audycji także przegląd europejskiej prasy gospodarczej opracowany przez Marcina Pośpiecha. Gościem był Marek Wołos, ekonomista.


Zapraszamy do wysłuchani całej audycji.

Tytuł audycji: Euranet Plus – Bardzo wazny problem europejski
Prowadzi: Wiktor Legowicz, Marcin Pośpiech, Beata Płomecka, Patrycjusz Wyżga, Elżbieta Korczyńska-Jordan, Halina Wachowicz
Data emisji: 14.11.2019
Godzina emisji: 18:31

pobierz audycję


pobierz licencję

Zobacz więcej na temat: Euranet Plus