X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Katalonia jest problemem całej Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 19:24
– Unia Europejska przyczyniła się do tego, że rząd kataloński nie zdecydował się na tak szybkie ogłoszenie niepodległości – powiedział na antenie Trójki Michał Kuź, ekspert ds. międzynarodowych z Uczelni Łazarskiego. Prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Instytut Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego stwierdził z kolei, że "przywódcy regionalni z innych krajów uważnie obserwują to, co się dzieje w Hiszpanii".
Audio
  • Tomasz Grzegorz Grosse i Michał Kuź o sporze wokół Katalonii w kontekście UE (Puls Europy/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/JOSE COELHO

Unia Europejska wezwała do poszanowania hiszpańskiego porządku konstytucyjnego. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział, że "Komisja uważnie obserwuje sytuację w Hiszpanii i ponownie wzywa do pełnego poszanowania porządku konstytucyjnego". Premier lokalnego rządu Katalonii Carles Puigdemont ogłosił wczoraj niepodległość, ale zaproponował zawieszenie skutków tej deklaracji na czas negocjacji z rządem Hiszpanii. Zwolennicy secesji podpisali w nocy w regionalnym parlamencie symboliczną deklarację niepodległości.

 Unia Europejska przyczyniła się do tego, że rząd kataloński nie zdecydował się na tak szybkie ogłoszenie niepodległości. Komisja Europejska wypowiedziała się w tej kwestii jednoznacznie: niepodległość równa się opuszczenie Unii Europejskiej. Sam Frans Timmermans stwierdził, że jest nawet w stanie zrozumieć użycie siły wobec mieszkańców Katalonii, co sprawia, że cierpnie skóra. Z drugiej strony wyraźnie widać, że Unia nie chce rozpadu Hiszpanii, bo może to rozbudzić kwestię Andaluzji i Kraju Basków. Jest jednak światełko w tunelu, które pojawiło się dziś. Chodzi o powołanie komisji, która ma opracować stworzenie nowej architektury dotyczącej współpracy z regionami takimi jak np. Katalonia. Nie spodziewam się jednak konkretów do momentu nowych wyborów w Hiszpanii – powiedział Michał Kuź.

Tomasz Grzegorz Grosse stwierdził z kolei, że "przywódcy regionalni uważnie obserwują to, co się dzieje w Hiszpanii". – Nasuwa się tu jeden ważny wniosek. Jeżeli rząd centralny jest skonfliktowany z Unią Europejską, to wtedy jest to szansa dla regionalistów, by mogli uzyskać wsparcie od instytucji europejskich. Jeżeli jednak rząd jest po stronie Unii, tak jak w przypadku Hiszpanii, to wtedy nie ma przestrzeni do szukania wsparcia międzynarodowego – dodał gość Trójki.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy  
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Instytut Europeistyki, Uniwersytet Warszawski), dr Michał Kuź (ekspert ds. międzynarodowych, Uczelnia Łazarskiego, Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego)
Data emisji: 11.10.2017 
Godzina emisji: 17.44

koz/mk


Czytaj także

Czy UE ma pomysł na zakończenie konfliktu ws. Katalonii?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 19:33
- Unia Europejska wsparła władze w Hiszpanii i odrzuciła rolę mediatora w kwestii rozwiązania tego konfliktu - powiedziała na antenie Jedynki Beata Płomecka.
rozwiń zwiń