Czy Katalonia jest problemem całej Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 19:24
– Unia Europejska przyczyniła się do tego, że rząd kataloński nie zdecydował się na tak szybkie ogłoszenie niepodległości – powiedział na antenie Trójki Michał Kuź, ekspert ds. międzynarodowych z Uczelni Łazarskiego. Prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Instytut Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego stwierdził z kolei, że "przywódcy regionalni z innych krajów uważnie obserwują to, co się dzieje w Hiszpanii".
Audio
  • Tomasz Grzegorz Grosse i Michał Kuź o sporze wokół Katalonii w kontekście UE (Puls Europy/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/JOSE COELHO

Unia Europejska wezwała do poszanowania hiszpańskiego porządku konstytucyjnego. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział, że "Komisja uważnie obserwuje sytuację w Hiszpanii i ponownie wzywa do pełnego poszanowania porządku konstytucyjnego". Premier lokalnego rządu Katalonii Carles Puigdemont ogłosił wczoraj niepodległość, ale zaproponował zawieszenie skutków tej deklaracji na czas negocjacji z rządem Hiszpanii. Zwolennicy secesji podpisali w nocy w regionalnym parlamencie symboliczną deklarację niepodległości.

 Unia Europejska przyczyniła się do tego, że rząd kataloński nie zdecydował się na tak szybkie ogłoszenie niepodległości. Komisja Europejska wypowiedziała się w tej kwestii jednoznacznie: niepodległość równa się opuszczenie Unii Europejskiej. Sam Frans Timmermans stwierdził, że jest nawet w stanie zrozumieć użycie siły wobec mieszkańców Katalonii, co sprawia, że cierpnie skóra. Z drugiej strony wyraźnie widać, że Unia nie chce rozpadu Hiszpanii, bo może to rozbudzić kwestię Andaluzji i Kraju Basków. Jest jednak światełko w tunelu, które pojawiło się dziś. Chodzi o powołanie komisji, która ma opracować stworzenie nowej architektury dotyczącej współpracy z regionami takimi jak np. Katalonia. Nie spodziewam się jednak konkretów do momentu nowych wyborów w Hiszpanii – powiedział Michał Kuź.

Tomasz Grzegorz Grosse stwierdził z kolei, że "przywódcy regionalni uważnie obserwują to, co się dzieje w Hiszpanii". – Nasuwa się tu jeden ważny wniosek. Jeżeli rząd centralny jest skonfliktowany z Unią Europejską, to wtedy jest to szansa dla regionalistów, by mogli uzyskać wsparcie od instytucji europejskich. Jeżeli jednak rząd jest po stronie Unii, tak jak w przypadku Hiszpanii, to wtedy nie ma przestrzeni do szukania wsparcia międzynarodowego – dodał gość Trójki.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy  
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Instytut Europeistyki, Uniwersytet Warszawski), dr Michał Kuź (ekspert ds. międzynarodowych, Uczelnia Łazarskiego, Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego)
Data emisji: 11.10.2017 
Godzina emisji: 17.44

koz/mk


Czytaj także

Czy UE ma pomysł na zakończenie konfliktu ws. Katalonii?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 19:33
- Unia Europejska wsparła władze w Hiszpanii i odrzuciła rolę mediatora w kwestii rozwiązania tego konfliktu - powiedziała na antenie Jedynki Beata Płomecka.
rozwiń zwiń