Afera "Paradise Papers". Europoseł PiS: premierem raju podatkowego był szef KE, gdy wybuchł skandal "Lux Leaks"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 18:52
– Międzynarodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Śledczych odkryło, że Luksemburg był rajem podatkowym na wielką skalę. Ministrem finansów tego kraju, a później jego premierem, był obecny szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker – mówił na Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. – Doszło do tego, że gdy jest się celebrytą, sportowcem, władcą, uciekanie do raju podatkowego jest niemal w dobrym tonie – stwierdził Bogusław Liberadzki (SLD).
Audio
  • Europosłowie stwierdzili, że instytucje unijne powinny zwalczać raje podatkowe (Puls Europy/Trójka)
Siedziba firmy Appleby, która obsługiwała przenoszenie aktywów do rajów podatkowych
Siedziba firmy Appleby, która "obsługiwała" przenoszenie aktywów do rajów podatkowychFoto: PAP/EPA/JEROME FAVRE

Niedawno wybuchł kolejny skandal związany z unikaniem płacenia podatków poprzez umieszczanie środków w rajach podatkowych. Afera "Paradise Papers" dotyczy znanych celebrytów, sportowców, biznesmenów, a nawet królowej Elżbiety II. Nad problemem debatował niedawno Parlament Europejski, który miał stworzyć "czarną listę" rajów podatkowych. Bardzo podobne zapewnienia ze strony europosłów padły już rok temu po wybuchu Panama Papers. Dotychczas nie powstała żadna lista.  

– Ta sprawa ma znacznie dłuższą historię. Zaczęło się od sprawy "Lux Leaks". Międzynarodowe Stowarzyszenie Dziennikarzy Śledczych odkryło, że rajem podatkowym na wielką skalę był Luksemburg. Ministrem finansów tego kraju, a później jego remierem był obecny szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker – mówił Zbigniew Kuźmiuk.

– Mimo że oficjalnie w Luksemburgu stawka podatku dochodowego to aż 29 proc., a w Polsce 19, to firmom opłacało się przenosić dochody do Luksemburga. Okazuje się, że na podstawie specjalnych porozumień z służbami skarbowymi płaciły one podatki poniżej 1 proc. – dodał.

– Okazuje się, że niezależnie od tego, jakiej opcji jest rząd, tendencja do tego, żeby być rajem podatkowym, jest podobna. Powinniśmy dojść do zgody w jednym aspekcie: pora z tym skończyć. Tam, gdzie jest oligarchizacja gospodarki, tam mamy do czynienia z uciekaniem dochodów – zaznaczył Bogusław Liberadzki.

– Doszło do tego, że gdy jest się celebrytą, sportowcem, władcą, jest niemal w dobrym tonie uciekanie do raju podatkowego. Podzielam zdanie premiera Morawieckiego: wszyscy musimy chcieć kasować raje podatkowe – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy  
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Zbigniew Kuźmiuk (europoseł PiS), Bogusław Liberadzki (europoseł SLD)
Data emisji: 8.11.2017
Godzina emisji: 17.44

dcz/iwo

Czytaj także

"Juncker rozgląda się za swoim przyszłym stanowiskiem"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 18:30
Szef Komisji Europejskiej podkreśla konieczność utrzymania jedności Unii, choć podkreśla, że strefa euro to przyszłość. Jean-Claude Juncker wygłosił w Strasburgu, na sesji plenarnej Europarlamentu, doroczne przemówienie o stanie Wspólnoty. Wystąpienie szefa KE w radiowej Trójce komentowali wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Bogusław Liberadzki z SLD i eurodeputowany PiS, Karol Karski.
rozwiń zwiń