Burza wokół rezolucji Parlamentu Europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 18:37
– Ta rezolucja to wstyd i hańba – powiedział na antenie Trójki Ryszard Czarnecki (PiS). Adam Szejnfeld (PO) stwierdził z kolei, że to nie jest rezolucja przeciwko Polsce, tylko przeciwko rządowi Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • Ryszard Czarnecki (PiS) i Adam Szejnfeld (PO) o rezolucji PE (Puls Europy/Trójka)
Sesja Parlamentu Europejskiego
Sesja Parlamentu Europejskiego Foto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Parlament Europejski przyjął krytyczną rezolucję o demokracji w Polsce. Za głosowało 438 europosłów, 152 było przeciw, 71 wstrzymało się od głosu. Dokument umożliwia rozpoczęcie przez europarlament procedury uruchomienia artykułu 7. unijnego traktatu. 

Chodzi o przygotowanie wniosku do krajów członkowskich, stwierdzającego poważne zagrożenie dla praworządności. Europosłowie napisali, że sytuacja w Polsce stwarza ryzyko naruszenia unijnych zasad. Zaapelowali do Polski, by nie ograniczała niezawisłości sądów. Wezwali rząd do przywrócenia niezależności Trybunału Konstytucyjnego i zlecili komisji swobód obywatelskich i sprawiedliwości europarlamentu przygotowanie raportu. Ma on być podstawą uruchomienia artykułu 7.

 Moim zdaniem nic złego nas nie czeka. Wcześniej było kilka debat w podobnym stylu, np. na temat Węgier, a w tym czasie sytuacja gospodarcza w tym kraju się poprawiała. Artykuł 7 nie ma szans. Przyjmując najgorszy scenariusz, konsekwencją byłyby sankcje. Tych sankcji jednak absolutnie nie będzie, bo nie będzie zgodności w Radzie na ten temat. Państwa naszego regionu będą bronić Polski, bo jest to w ich interesie  powiedział Ryszard Czarnecki z PiS.

Adam Szejnfeld stwierdził z kolei, że "nie jest najważniejsze to, czy podjęta dzisiaj inicjatywa PE wejdzie w życie, czy nie".  Najgorsze jest to, jaką opinię parlamentarzyści i rząd PiS tworzą o Polsce w Europie. Ważne jest to, że nikt w UE nie będzie Polsce pomagać, jeśli rząd PiS nie wróci na dobre tory. Istotną sprawą jest to, czy my nadal chcemy żyć w demokratycznym państwie prawa, czy chcemy wracać do dyktatury. Rząd PiS wraca bowiem swoimi metodami do czasów, z którymi my chcieliśmy skończyć - dodał poseł PO.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy  
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Adam Szejnfeld (PO) i Ryszard Czarnecki (PiS) 
Data emisji: 16.11.2017 
Godzina emisji: 17.45

koz/mk