Komisja Europejska chce uzależnić wypłatę unijnych funduszy od niezawisłego wymiaru sprawiedliwości ?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 19:04
– Jeżeli ktoś myśli, że przewodniczącemu Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerowi zależy na awanturze z Polską to nie rozumie jego całej drogi życiowej – mówił w "Pulsie Europy" dr Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych.
Audio
  • Unijne fundusze zależne od niezawisłego wymiaru sprawiedliwości? (Puls Europy/Trójka)
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjne Foto: IAR/Łukasz Kowalski

O tym, że Komisja Europejska chce uzależnić wypłatę unijnych funduszy od niezawisłego wymiaru sprawiedliwości – napisał komentator belgijskiej gazety "Le Soir". Dziennik powołał się na wypowiedź unijnej komisarz odpowiedzialnej za sprawiedliwość Very Jourovej. Wcześniej przedstawiciele KE mówili o uzależnieniu od praworządności tylko części funduszy.

– Przede wszystkim trzeba byłoby zdefiniować co to jest praworządność – tłumaczył dr Kamil Zajączkowski z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. – Oczywiście traktat o Unii Europejskiej w art. 2 wymienia tak zwane kryteria kopenhaskie, natomiast tu sama pani komisarz mówi, że głównym problemem będzie doprecyzowanie, co ma na myśli Komisja Europejska – dodawał ekspert. – Komisja Europejska prawdopodobnie w maju przedstawi zarys budżetu Unii Europejskiej na lata 2021 - 2027. Moim zdaniem kwestia na pewno znajdzie się w takim pakiecie negocjacyjnym – zastrzegł ekspert. – Polska musi się na to przygotować – dodał.

– Dziwie się że ta sprawa jest tak poważnie w Polsce traktowana - mówił Paweł Kowal. Jego zdaniem budżet na lata 2021 - 2027 będzie wyglądał inaczej, bo w Unii nie będzie już Wielkiej Brytanii, bo inne interesy ma Francja, a także ważniejsi gracze.  - Ale to w żadnym razie nie musi być za karę. To może być dobrze poukładane dla Polski - stwierdził Paweł Kowal.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy  
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: dr Paweł Kowal (Polska Akademia Nauk) i dr Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 25.01.2018
Godzina emisji: 17.45

ksem/ml/gs

Czytaj także

Zbigniew Kuźmiuk: Komisja Europejska przemawia tekstami totalnej opozycji

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 19:27
W Brukseli ma zapaść decyzja o wszczęciu postępowania przeciwko Polsce, zgodnie z art. 7 traktatu UE. O kwestii tej dyskutowali w "Pulsie Europy" europarlamentarzyści Zbigniew Kuźmiuk z PiS i Bogusław Liberadzki z SLD.
rozwiń zwiń