Czy Unia Europejska się rozpadnie?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 18:35
– W interesie Polski leży stabilna Unia Europejska i nasza zdrowa w niej pozycja – mówił na antenie radiowej Trójki europoseł SLD Bogusław Liberadzki. – Niestety jest tak, że wielu obecnych liderów tak naprawdę bardziej interesuje się realizacją swojego ideologicznego projektu niż współpracą i jednością narodów Europy – stwierdził Marek Jurek, europoseł Prawicy RP.
Audio
  • Czy Unia Europejska się rozpadnie? (Puls Trójki)
Siedziba Komisji EuropejskiejSiedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji Europejskiej Siedziba Komisji Europejskiej Foto: Pixabay

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej głosów o tym, że Unia Europejska się rozpada. Niedawno w tej sprawie wypowiedział się znany amerykański politolog George Friedman.

Marek Jurek mówił, że to elity unijne często "prowokują" kryzysy Unii.  Niestety jest tak, że wielu obecnych liderów tak naprawdę bardziej interesuje się realizacją swojego ideologicznego projektu niż współpracą i jednością narodów Europy. Bardzo znacząca była wypowiedź Guya Verhofstadta, chyba adresowana do Viktora Orbana, że jemu bliżsi są ci, którzy chcą otwarcie z Unii odejść, jak Nigel Farage, niż ci, którzy przeciwstawiają się władzom Unii, bo chcą inną Unię. Jeżeli ci ludzie będą w ten sposób działać, to mogą sprowokować kolejne kryzysy takie jak brexit – dodał. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Bogusław Liberadzki stwierdził z kolei, że rozpad UE jest niebezpieczny dla Polski. – W interesie Polski leży stabilna Unia Europejska i nasza zdrowa w niej pozycja  podkreślił. – Jeżeli wszyscy będziemy mówić stale, że Unia musi się rozpaść, czy się rozpada, to znajdziemy się w sytuacji następującej: wypowiemy tego typu pogląd, że zostanie w UE 12-15 państw najbogatszych, które uznają, że razem będą jeszcze bogatsi, a to jest bardzo niebezpieczne rozwiązanie dla nas – zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Marek Jurek (europoseł, Prawica RP), Bogusław Liberadzki (europoseł SLD, wiceprzewodniczący PE)
Data emisji: 9.10.2018
Godzina emisji: 17.45 

dcz/mk

Czytaj także

Marek Jurek: UE dyryguje polityką imigracyjną państw członkowskich

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 08:38
- W tej sprawie nie chodzi ani o imigrację, ani tym bardziej o uchodźców, tylko o imperialne ambicje Unii Europejskiej do dyrygowania polityką imigracyjną państw członkowskich i narzucania Europie Środkowo-Wschodniej modelu multikulturalnego, który okazał się fatalny dla Europy Zachodniej - mówił Marek Jurek, komentując decyzję Komisji Europejskiej.
rozwiń zwiń