W jakim miejscu znajduje się nasza niepodległość w kontekście przynależności do UE?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 18:39
– Polska jest obecnie w niebezpiecznej sytuacji. Patrząc z historycznego punktu widzenia na to, kiedy Polska traciła niepodległość, to właśnie w momentach, gdy była podzielona i skłócona – mówił w "Pulsie Trójki" Bogusław Liberadzki, europoseł SLD.
Audio
  • Europosłowie PiS i SLD o 100-leciu odzyskania niepodległości (Puls Trójki)
Inauguracja cyklu wydarzeń i działań edukacyjnych Tygodnia Niepodległości
Inauguracja cyklu wydarzeń i działań edukacyjnych "Tygodnia Niepodległości"Foto: PAP/Piotr Nowak

Zbliża się setna rocznica odzyskania niepodległości. O tym, jaka jest nasza niepodległość w związku z przynależnością do Unii Europejskiej i NATO, mówili w "Pulsie Trójki" Bogusław Liberadzki, europoseł SLD, i Bolesław Piecha, europarlamentarzysta PiS.

– Odpowiadając na to pytanie należałoby odróżnić niepodległość od suwerenności. Wolałbym mówić raczej o suwerenności, bo sądzę, że ta niepodległość – z lepszym czy gorszym skutkiem – po 1918 roku nastąpiła. Poza okresem II wojny światowej. Tej niepodległości od tej pory nikt nie podważał. Inną sprawą jest właśnie suwerenność – mówił Bolesław Piecha. 

Zdaniem europosła Liberadzkiego zaś niepodległość i suwerenność są pojęciami bardzo bliskimi. – Nie może być suwerennym państwo, które nie jest niepodległe. Ale ważne jest – w przypadku państwa niepodległego – bezpieczne granice, sojusze militarne, ekonomiczne i polityczne, a także nieskłócone społeczeństwo oraz klasa polityczna – mówił europoseł.

Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Bogusław Liberadzki (europarlamentarzysta SLD), Bolesław Piecha (europarlamentarzysta PiS)
Data emisji: 06.11.2018 
Godzina emisji: 17.45

kad/ml

Czytaj także

Kombi z nowym teledyskiem. Do piosenki o wolności i niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 18:08
Przedstawia animacje i rysunki najważniejszych postaci oraz wydarzeń w Polsce na przestrzeni ostatnich stu lat. Taki jest najnowszy teledysk zespołu Kombi do utworu "Jaki jest wolności smak". Klip powstał z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. - Podkreśla piosenkę i dodaje jej wyrazu - mówi Sławomir Łosowski, lider grupy.
rozwiń zwiń