Jak powinna wyglądać Unia Europejska? Komentarze kandydatów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 18:50
Eurowybory coraz bliżej. Piotr Ikonowicz (Lewica Razem) i Zbigniew Girzyński (Prawo i Sprawiedliwość) mówili na antenie Trójki o tym, jak ich zdaniem powinien wyglądać Parlament Europejski i cała Unia Europejska.
Audio
  • 21.05.19 Piotr Ikonowicz (Lewica Razem) i Zbigniew Girzyński (Prawo i Sprawiedliwość) o eurowyborach (Puls Trójki)
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: Shutterstock/Bangkruayan

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Goście Beaty Michniewicz mówili o tym, jak ważne to wydarzenie dla ich ugrupowań. Wskazywali również na swoje preferencje, jeśli chodzi o sposób działania i model Unii Europejskiej.

Piotr Ikonowicz ocenił, że w tych eurowyborach "chodzi o to, żeby obywatele mieli głos, żeby Unią nie rządził wielki międzynarodowy kapitał". Wskazał, że chce "Unii obywateli, a nie portfeli, pakietów i akcji". – Żebyśmy razem budowali wspólny dobrobyt i żeby w najbogatszym miejscu świata nie było biedy i wykluczenia – podkreślił lider Lewicy Razem w okręgu łódzkim w wyborach do PE.

Polityk, mówiąc o preferowanym przez niego modelu Wspólnoty, stwierdził, że "marzy mu się model, w którym różne ruchy społeczne decydują, a Parlament Europejski ma istotnie coś do powiedzenia, a nie jest tylko klubem gawędziarzy". – Ale przede wszystkim europarlament, w którym nie narzuca się dyrektyw europejskich, które są w interesie poszczególnych korporacji – mówił Piotr Ikonowicz.  Wreszcie chodzi o to, żebyśmy mieli wpływ na kształt Europy, w której żyjemy  dodał.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Zbigniew Girzyński powiedział, że dla jego ugrupowania w wyborach do PE najważniejsze jest to, "aby wprowadzić jak najwięcej parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego, ponieważ tam rozgrywają się ważne w wymiarze międzynarodowym sprawy dla Polski". – Będzie się tam toczyła debata o tym, jak ma wyglądać w przyszłości Europa i jaką rolę ma w niej odgrywać Polska – mówił.

– Jeśli Europa ma nadal się harmonijnie rozwijać, spełniać swoje podstawowe cele, jakimi jest zaprowadzenie pokoju i zrównoważonego rozwoju państw, które ją tworzą, musi być "Europą ojczyzn". Próba tworzenia "superpaństwa" jest prowadzeniem Europy na manowce – mówił o swojej wizji UE. Kandydat listy PiS w okręgu kujawsko-pomorskim wskazał także, że niedzielne głosowanie to "preludium to rozgrywki o to, kto będzie rządził Polską od jesieni tego roku, co jest jeszcze ważniejsze niż skład Parlamentu Europejskiego". 

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Piotr Ikonowicz (Lewica Razem), Zbigniew Girzyński (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 21.05.2019
Godzina emisji: 17.45

msze/mk

Czytaj także

Eurowybory w najbliższą niedzielę. Komentarze kandydatów do PE

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 19:04
– Kluczowe w tych wyborach będzie to, byśmy zagłosowali – powiedział kandydat Prawa i Sprawiedliwości do PE Sebastian Kaleta. Janusz Zemke, kandydat Koalicji Europejskiej, stwierdził z kolei, że "na finalny wynik, który często rozbija się o kilka procent, ma wpływ wiele czynnników".
rozwiń zwiń