Jadwiga Wiśniewska: orzeczenie TSUE o wieku sędziów jest jałowe

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 17:50
– Orzeczenie TSUE nie będzie miało żadnych konsekwencji. To jałowy wyrok, odnoszący się do przepisów już zmienionych – powiedziała w radiowej Trójce europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska. – Przepisy nie funkcjonują, to prawda, ale kiedy były wprowadzane, słyszeliśmy od rządzących że "nikt nas nie będzie upominał" – ripostował Bogusław Liberadzki, europoseł SLD.
Audio
  • Europosłanka Jadwiga Wiśniewska: orzeczenie TSUE jest jałowe (Puls Trójki)
Jadwiga Wiśniewska
Jadwiga WiśniewskaFoto: Lukasz Kalinowski/East News

W ocenie europosła, orzeczenie TSUE "stanowi swego rodzaju casus dla innych państw, że reformy niezgodne z prawem europejskim zawsze spotkają się z napiętnowaniem przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej".

tsue free 1200.jpg
Orzeczenie TSUE ws. obniżenia wieku emerytalnego sędziów. Jest odpowiedź MSZ

Goście radiowej Trójki komentowali też decyzję Komisji Europejskiej, która nie wycofała skargi z TSUE. Zdaniem KE, wątpliwości wciąż budzi problem sędzin, które przeszły w stan spoczynku przed nowelizacją prawa.

– Proszę zwrócić uwagę, że w Polsce mamy zróżnicowany wiek emerytalny. To rozwiązanie jest korzystne dla kobiet, które muszą łączyć role matki i pracownicy – podkreślała Jadwiga Wiśniewska. – Mamy poważniejsze problemy  dodała europosłanka.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Goście "Pulsu Europy" mówili też o opóźnieniu w powołaniu nowej Komisji Europejskiej. Bogusław Liberadzki ocenił, że jedną z konsekwencji niepowołania nowego składu KE będzie opóźnienie w ustaleniu perspektywy finansowej na lata 2021-2027.  Ta perspektywa powinna być już teraz, by rok 2020 wykorzystać na skonstruowanie unijnego budżetu  przekonywał Bogusław Liberadzki.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prof. T. Grosse: wymiar sprawiedliwości to kompetencja Polski, a nie TSUE

W ocenie Jadwigi Wiśniewskiej, "dziś najważniejszą kwestią jest przygotowanie budżetu".  Tutaj potrzeba aktywności Komisji, ale również zgody Rady Europejskiej  zauważyła Jadwiga Wiśniewska. Zaznaczyła, że w RE nie ma zgody co do rozłożenia akcentów w unijnych finansach.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Jadwiga Wiśniewska (europosłanka PiS), Bogusław Liberadzki (europoseł SLD)
Data emisji: 5.11.19
Godzina emisji: 17.45

mbl/mk

Czytaj także

J. Wiśniewska: zaskoczenie Kidawy-Błońskiej pokazuje, jak PO traktuje kobiety

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 16:05
- Zaskoczenie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wysunięciem jej na pierwszą linię pokazuje, że to Platforma Obywatelska traktuje kobiety przedmiotowo - oceniła europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogusław Liberadzki: potrzeba nam więcej tolerancji

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 18:00
- Polska jest państwem, w którym jest ponad milion migrantów - mówił w PR24 Bogusław Liberadzki z SLD. - Potrzeba nam więcej tolerancji. Takie są czasy - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trybunał UE orzekł, że Polska naruszyła prawo Unii

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 15:36
Unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu orzekł, że ustawa o sądach powszechnych, wprowadzająca zasady przechodzenia sędziów w stan spoczynku, była sprzeczna z unijnym prawem. Zróżnicowanie wieku emerytalnego sędziów ze względu na płeć zaskarżyła w grudniu 2017 roku Komisja Europejska.
rozwiń zwiń