Jadwiga Wiśniewska: UE powinna odejść od planów neutralności klimatycznej

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 18:38
- Przechodzenie kosztownej transformacji energetycznej w czasach dekoniunktury będzie ogromnym obciążeniem dla społeczeństw - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska. - Warunki zdrowotne są konsekwencją tego, w jakim środowisku żyjemy - ripostował eurodeputowany KO Andrzej Halicki. 
Audio
  • Europosłowie Jadwiga Wiśniewska (PiS) i Andrzej Halicki (KO) gośćmi Beaty Michniewicz ("Puls Europy"/ Trójka)
Konwencjonalna elektrownia - zdj. ilustracyjne
Konwencjonalna elektrownia - zdj. ilustracyjneFoto: SnvvSnvvSnvv/ Shutterstock

23 kwietnia członkowie Rady Europejskiej omówią nowe ramy finansowe budżetu UE na lata 2021-2027. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podkreślał w poniedziałek w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że w lutowych propozycjach finansowych "Zielony Ład i agenda cyfrowa były kluczowymi elementami i takimi pozostaną, bo są one warunkiem odbudowy gospodarki po kryzysie". Pytany, czy obecna sytuacja nie wymaga rewizji Zielonego Ładu, Michel podkreśla, że zdaje sobie sprawę, że może być konieczna jakaś zmiana dla niektórych sektorów. - Ale rezygnacja z Zielonego Ładu w ogóle byłaby fundamentalnym błędem. Jestem przekonany, że po kryzysie ambicja stworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym, uczynienia Europy zielonym liderem, będzie kluczowa dla naszego dobrobytu – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

1200_Morawiecki_TT.jpg
Ożywić budżet UE w dobie pandemii. Premier rozmawiał z szefem Rady Europejskiej

"Wszystko zmieni się pandemii"

W ocenie europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, Unia Europejska powinna jednak odejść od "Zielonego Ładu", z uwagi na znaczne koszty takiej transformacji. - To jest czas na stawianie pytań i szukanie odpowiedzi, z których celów możemy zrezygnować, a na jakie postawić. Wszystko zmieni się po pandemii, na pewno też nasza i unijna gospodarki powinny odejść od planu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, bo to się będzie wiązało z ogromnymi kosztami społecznymi i gospodarczymi - wskazała gość Polskiego Radia.  

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- Przechodzenie kosztownej transformacji w czasach dekoniunktury będzie ogromnym obciążeniem dla społeczeństw. Już teraz mówimy, że koszty polityki klimatycznej dają efekt pół miliona gospodarstw domowych dotkniętych ubóstwem energetycznym - ludzi nie stać na zapłacenie rachunków za ciepłą wodę i gaz. Musimy zrewidować plany, dostosować je do nowych realiów i podjąć działania, które pozwolą gospodarce europejskiej być konkurencyjnymi - oceniła Jadwiga Wiśniewska.

"Powietrze jest wspólne"

W ocenie Andrzeja Halickiego, neutralność klimatyczna jest "wyzwaniem cywilizacyjnym, jakiemu musimy sprostać jako wspólnota". - Powietrze jest wspólne, warunki zdrowotne są konsekwencją tego, w jakim środowisku żyjemy - ocenił. - Mamy "just transition fund", to jeden z bardzo ważnych filarów budowania bardzo dużych nakładów w oparciu o sumę, o zdolność wszystkich państw członkowskich kierowania strumienia pieniędzy, a także dodatkowych instrumentów finansowych - takich, jak obligacje - w celu osiągnięcia pewnego efektu. Chodzi oczywiście o przeorientowanie tej gospodarki niezielonej na zieloną, czy w stronę zielonej, bardziej zdrowej - przypomniał Andrzej Halicki. 

- Apeluję do europosłów PiS, żeby uczestniczyć w tych projektach, bo one są dobre. Zdrowie powinno być na pierwszym miejscu, także w aspekcie klimatycznym - ocenił europoseł KO. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Nowy budżet UE ma być odpowiedzią na koronakryzys. Prof. Marciniak: istotna zapowiedź szefowej KE

Więcej o spotkaniu w sprawie nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 - w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Audycja: "Puls Europy"

ProwadzącyBeata Michniewicz

GościeJadwiga Wiśniewska (europoseł, PiS), Andrzej Halicki (europoseł, KO)

Data emisji: 21.04.2020

Godzina emisji: 17.45

mbl

Czytaj także

Posłowie: Polsce potrzeba więcej środków na transformację klimatyczną

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 14:08
- To nasz sukces, że UE uwzględniła naszą specyfikę w kwestii klimatu - mówił poseł PiS Tomasz Latos, zaznaczając, ze Polska potrzebuje więcej pieniędzy na transformację klimatyczną. Jednak według posła PO Andrzeja Halickiego, nieuczestniczenie w realizacji celu neutralności klimatycznej do 2050 roku, może oznaczać brak odpowiednich funduszy UE dla Polski na te cele. Sprawa ta, w jego ocenie, jest wciąż przedmiotem negocjacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andruszkiewicz: warto wysłać Gretę Thunberg do Niemiec, gdzie powstają kopalnie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 18:47
- Można by zapytać panią Gretę Thunberg o nową elektrownię węglową, która powstała w Niemczech. Pytanie, kto płaci za te jej podróże po świecie - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Adam Andruszkiewicz (wiceminister cyfryzacji).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: zmniejszanie emisyjności gospodarki i poprawa jakości powietrza to nasze priorytety

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 18:00
- Priorytetem Polski jest łagodzenie zmian w środowisku naturalnym, zmniejszenie emisyjności gospodarki, poprawa jakości powietrza i redukcja emisji C02 - mówił prezydent Andrzej Duda podczas konferencji dot. finansowania inwestycji środowiskowych z funduszy norweskich i EOG.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: chcemy ograniczyć biurokrację poprzez zmiany w programie Czyste Powietrze

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 20:58
- Zdrowe powietrze i jednocześnie więcej pieniędzy w kieszeniach mieszkańców Polski. To jest podstawowy cel naszego programu Czyste Powietrze - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Radziszowie w gminie Skawina w woj. małopolskim.
rozwiń zwiń