Kuźmiuk: Komisja Europejska ma bardziej elastyczne podejście do programów pomocowych

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 18:45
– Teraz podejście KE jest łagodniejsze, bardziej elastyczne. To dobrze, bo pomoc rzeczywiście jest potrzebna. Przypomnę, że pakiety pomocowe złożone przez Polskę, a jeszcze nieprzyjęte, opiewają na kwotę ponad 300 mld zł – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Gościem audycji był także eurodeputowany Lewicy prof. Bogusław Liberadzki. 
Audio
  • Zbigniew Kuźmiuk i Bogusław Liberadzki o unijnej tarczy finansowej (Puls Europy)
Siedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji EuropejskiejFoto: Foto: Pixabay

Komisja Europejska zatwierdziła program dla małych i średnich przedsiębiorstw. Umożliwia to start subwencji w kwocie 75 mld zł, co ma nastąpić w najbliższych dniach. Wcześniej komisja zatwierdziła polski program wsparcia dla mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorstw o wartości 16,6 mld euro.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Komisja Europejska zatwierdziła polski program rządowego wsparcia w związku z koronawirusem

Zbigniew Kuźmiuk podkreślił, że KE jakiś czas temu przyjęła bardziej elastyczne podejście do programów pomocowych.  Do tej pory było ono bardzo rygorystyczne. W wielu przypadkach, w odniesieniu do Polski, kończyło się wręcz upadłością przedsiębiorstw. Przypomnę choćby los Stoczni Gdańskiej. Konieczność zwrotu pomocy publicznej spowodowała upadłość tego przedsiębiorstwa  powiedział gość Trójki. 

podatki kalkulator 1200.jpg
Uruchomienie tarczy finansowej coraz bliżej. Jest zgoda Komisji Europejskiej

 Teraz podejście jest łagodniejsze, bardziej elastyczne. To dobrze, bo pomoc rzeczywiście jest potrzebna. Przypomnę, że pakiety pomocowe złożone przez Polskę, a jeszcze nieprzyjęte, opiewają na kwotę ponad 300 mld zł. Ten, o którym tu mówimy, w całości opiewa na 100 mld zł, jest elementem tarczy finansowej. Komisja zatwierdziła jego część na 100 mld zł  dodał europoseł. 

"Nadzór nad pomocą publiczną"

Według Bogusława Liberadzkiego "w naszym interesie leży to, żeby Komisja Europejska prowadziła swego rodzaju nadzór nad pomocą publiczną".  Jest to w interesie państwa gospodarczo słabszego. Duże kwoty dla swoich przedsiębiorstw wyasygnował rząd niemiecki. Dlatego w interesie gospodarek słabszych, mniejszych jest takie zachowanie komisji  zaznaczył polityk.

Podkreślił również, że Komisja Europejska "od samego początku pandemii wykazuje daleko posuniętą elastyczność".  To kolejny krok w pakiecie przynajmniej pięciu działań, które Komisja Europejska podjęła. Wyrażam zadowolenie, że mamy te 75 mld zł. Rozumiem, że zostało jeszcze 25 mld dla dużych firm  dodał Bogusław Liberadzki. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Zbigniew Kuźmiuk (PiS), Bogusław Liberadzki (Lewica)
Data emisji: 28.04.2020
Godzina emisji: 17.44

bartos/mk

Czytaj także

Ochrona firm przed przejęciem. Ekspert: to jeden z elementów unijnego mechanizmu

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2020 09:30
Ochrona polskich firm przed przejęciem wpisuje się w europejskie mechanizmy walki o gospodarkę podczas pandemii - powiedział zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak. Ekspert odniósł się w ten sposób do zaprezentowanych w czwartek przez wicepremier Jadwigę Emilewicz rozwiązań, które mają chronić polskie firmy przed wykupem przez podmioty spoza UE, gdy ze względu na epidemię, ich wycena jest szczególnie niska.
rozwiń zwiń