"Niemcy pokazali, że ich TK jest ponad prawem unijnym". Paweł Sałek o orzeczeniu ws. TSUE

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 18:42
Doradca prezydenta Andrzeja Dudy Paweł Sałek i Paweł Poncyliusz, poseł Koalicji Obywatelskiej, rozmawiali w Programie 3 Polskiego Radia o orzeczeniu niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Organ stwierdził, że Europejki Bank Centralny przekroczył kompetencje, prowadząc akcję zakupu obligacji państwowych. 
Audio
  • Paweł Sałek, doradca prezydenta Andrzeja Dudy i Paweł Poncyliusz, poseł Koalicji Obywatelskiej o wyroku niemieckiego TK (Puls Europy)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/corgarashu

Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Europejki Bank Centralny przekroczył kompetencje, prowadząc akcję zakupu obligacji państwowych. Sprzeciwił się w taki sposób Trybunałowi Sprawiedliwości UE, który wcześniej orzekł, że jest to zgodne z prawem.

Saryusz-Wolski_1200.jpg
Saryusz-Wolski: orzeczenie niemieckiego TK ws. TSUE ważne z punktu widzenia Polski

Beata Michniewicz zapytała swoich gości między innymi o to, czy inne kraje, w tym Polska, mogą się powoływać na ten wyrok?

Paweł Sałek stwierdził, że Niemcy zawsze podkreślali ważność swojego Trybunału Konstytucyjnego. – Pierwsze zwiastuny takiego doktrynalnego podejścia pojawiały się już w 2009 roku, kiedy to trybunał w Karlsruhe wydawał wyrok mówiący, że parlament niemiecki musi mieć więcej do powiedzenia w instytucjach europejskich – przypomniał doradca prezydenta Andrzeja Dudy.

Beata Michniewicz zwróciła uwagę swojego rozmówcy na to, że Komisja Europejska, komentując ostatni wyrok niemieckiego TK, potwierdziła prymat prawa UE nad prawem krajowym.

Jej gość przyznał, że spodziewał się takiej odpowiedzi. Paweł Sałek dodał jednocześnie, że Niemcy pokazali w swojej doktrynie prawnej, że ich Trybunał Konstytucyjny jest ponad traktatami i ponad prawem unijnym.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce". 

"UE powinna trzymać się reguł"

Paweł Poncyliusz, komentując orzeczenie niemieckiego TK, przyznał, że nie jest to "dobry przypadek dla Unii Europejskiej". – Wszystkie kraje umówiły się na te same reguły i powinny się tych reguł trzymać – ocenił poseł Koalicji Obywatelskiej. Polityk dodał, że pojawiają się argumenty, iż trybunał w Karlsruhe mógł orzec w taki sposób, ponieważ Niemcy "zabezpieczyli sobie inne warunki niż pozostałe kraje członkowskie". 

CZYTAJ TAKŻE: TSUE przekracza kompetencje UE. Tak orzekł niemiecki Trybunał Konstytucyjny>>>

Polityk dodał, że jeżeli ktoś by chciał na tej podstawie wyprowadzać twierdzenie, że nasz trybunał też ma taką siłę, to tak nie jest. – Polsce nie służy rozwadnianie Unii Europejskiej jako instytucji – zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Sałek (doradca prezydenta Andrzeja Dudy), Paweł Poncyljusz (poseł Koalicji Obywatelskiej)
Data emisji: 05.05.2020
Godzina emisji: 17.44

pkur/gs

Czytaj także

Sławomir Neumann: nie ma sensu donosić na Zbigniewa Ziobrę do prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 09:16
- Na Zbigniewa Ziobrę możemy donieść jedynie jemu samemu. Ta sytuacja jest absurdalna - mówi w "Salonie politycznym Trójki" przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuźmiuk: Komisja Europejska ma bardziej elastyczne podejście do programów pomocowych

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 18:45
– Teraz podejście KE jest łagodniejsze, bardziej elastyczne. To dobrze, bo pomoc rzeczywiście jest potrzebna. Przypomnę, że pakiety pomocowe złożone przez Polskę, a jeszcze nieprzyjęte, opiewają na kwotę ponad 300 mld zł – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. Gościem audycji był także eurodeputowany Lewicy prof. Bogusław Liberadzki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Saryusz-Wolski: orzeczenie niemieckiego TK ws. TSUE ważne z punktu widzenia Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 16:58
Eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski powiedział, że dzisiejsze orzeczenie niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego jest ważne z punktu widzenia Polski. Niemieccy sędziowie uznali, że unijny Trybunał Sprawiedliwości wykroczył poza kompetencje wspólnotowe, akceptując skup obligacji prowadzony przez Europejski Bank Centralny.
rozwiń zwiń