Włodzimierz Bernacki: Polska w UE staje się ambasadorem takich państw jak Białoruś i Ukraina

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 18:00
– Polska w UE staje się ambasadorem takich państw jak Białoruś, Gruzja czy również Ukraina – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia prof. Włodzimierz Bernacki z PiS. Marek Balt z Nowej Lewicy stwierdził z kolei, że "poprzez to, że ciągle jesteśmy w sporze, a to z Niemcami, a to z Francją, a to z Brukselą, to sami stawiamy się poza nawias Zjednoczonej Europy".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tomasz Bidermann/Shutterstock

Goście Programu 3 Polskiego Radia byli pytani o pozycję Polski w Unii Europejskiej w kontekście ostatnich wydarzeń politycznych.

– Z jednej strony przyjmujemy, że Unia Europejska jest organizacją skupiającą równoprawne podmioty, a więc status formalnoprawny wszystkich członków jest taki sam. Z drugiej strony spoglądamy na Unię Europejską, gdzie siła w kontekście zasobów jest u pewnych państw większa lub mniejsza. Tutaj na plan pierwszy wysuwają się takie państwa jak Niemcy czy Francja. Natomiast jeśli spojrzymy na kwestie geopolityczne, to okaże się, że Polska ma szczególną rolę Unii Europejskiej. Nasz kraj staje się orędownikiem nie tylko tych państw, które aplikują do członkostwa w Unii Europejskiej, ale Polska staje się również ambasadorem takich państw jak Białoruś, Gruzja czy również Ukraina – stwierdził Włodzimierz Bernacki.

1200.jpg
Wniosek o odwołanie wiceszefowej PE. Europosłowie PiS liczą na poparcie polskich deputowanych

Marek Balt stwierdził z kolei, że "po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Polska powinna się stać jednym z najważniejszych graczy i najważniejszych partnerów Wspólnoty". – Powinniśmy budować naszą pozycję poprzez kompromis, rozmowę i współpracę. Powinniśmy rozpychać się na arenie polityki europejskiej poprzez polityczne cele, które mamy do zrealizowania. Niestety poprzez to, że ciągle jesteśmy w sporze, a to z Niemcami, a to z Francją, a to z Brukselą, to sami stawiamy się poza nawias wielkiej, Zjednoczonej Europy – dodał Marek Balt.

Zachęcamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

Posłuchaj
16:01 PR3_MPLS 2020_10_06-17-41-06.mp3 Włodzimierz Bernacki i Marek Balt o pozycji Polski w Unii Europejskiej (Puls Europy/Trójka)

 

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: prof. Włodzimierz Bernacki (zastępca przewodniczącego senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, PiS), Marek Balt (europoseł, Nowa Lewica)
Data emisji: 6.10.2020
Godzina emisji: 17.41

koz/mk

Czytaj także

"Oddanie części suwerenności". Bartosz Kownacki o wiązaniu funduszy UE z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 10:20
– Powiązanie funduszy z praworządnością to oddanie części suwerenności państwa do instytucji unijnych. Na to nie ma naszej zgody – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Bartosz Kownacki (PiS). Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli również Paweł Sałek (doradca prezydenta), Jan Grabiec (PO), Krzysztof Gawkowski (Lewica) oraz Marek Sawicki (PSL-Kukiz'15).
rozwiń zwiń