Sprzeciw PO ws. Funduszu Odbudowy. Jabłoński: to wyjątkowa sytuacja w skali całej Europy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 18:34
– Perturbacje i dyskusje mają miejsce w wielu krajach, natomiast w zdecydowanej większości państw te dyskusje są merytoryczne. One dotyczą tego, co powinno znaleźć się w treści Krajowego Planu Odbudowy, w planach gospodarczych odbudowy po pandemii - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych. Gościem "Pulsu Europy" był także Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej. 
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński
Wiceszef MSZ Paweł JabłońskiFoto: Facebook/Paweł Jabłoński

W środę premier poinformował podczas konferencji prasowej, że Prawo i Sprawiedliwość porozumiało się z Lewicą w sprawie Funduszu Odbudowy. Decyzja ta wzbudziła oburzenie wśród części opozycji, która obawia się 'złego' wydania środków przez rząd. 

adrian zandberg 1200.jpg
"To pieniądze dla 38 mln Polaków". Adrian Zandberg o porozumieniu ws. Funduszu Odbudowy

– Nie słyszałem o takiej sytuacji, żeby w jakimkolwiek państwie partia parlamentarna wskazywała na możliwości zawetowania decyzji o zasobach własnych z tego powodu, że liczy na upadek rządu, zwłaszcza gdy jest to partia będąca jednak formalnie, według własnych deklaracji, proeuropejska. Myślę, że pod tym względem jesteśmy wyjątkowi – podkreślił Paweł Jabłoński.

Z kolei poseł KO odrzucił zarzut, jakoby opozycji zależało na obaleniu rządu.      

– Nie wiem o tym, by wchodziła w grę kwestia "wysadzenia" rządu. To powinien być news, że rząd boi się jakiegoś "wysadzenia". Sprawa jest prosta: skala dodatkowych pieniędzy jest ogromna, to ponad 58 mld euro, z czego większość to są pożyczki, mniej – dotacje. Jeżeli Polska zaciąga tak duże pożyczki, to my mamy prosty postulat: jesteśmy oczywiście za, ale chcemy, żeby były gwarancje, że te pieniądze zostaną dobrze wykorzystane. W naszym przekonaniu obecny rząd nie wydaje dobrze tych pieniędzy. Wystarczy popatrzeć np. na dowolną sprawę prowadzoną przez Najwyższą Izbę Kontroli, którą kieruje Marian Banaś, do niedawna związany z PiS. Nawet on przyznaje, że temu rządowi pieniądze ciągle przeciekają przez ręce – ocenił Paweł Kowal.       

Posłuchaj
15:09 _PR3_AAC 2021_04_29-17-45-12.mp3 Politycy o środkach finansowych z Funduszu Odbudowy (Puls Europy/Trójka)

Uchwalenie ustawy o zasobach własnych UE jest konieczne do uruchomienia unijnego Funduszu Odbudowy. Projekt wspomnianej ustawy został w tym tygodniu przyjęty przez rząd.

Więcej w nagraniu.

***          

Tytuł audycji: "Puls Europy"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Paweł Jabłoński (wiceminister spraw zagranicznych), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 29.04.2021
Godzina emisji: 17.45

kmp/gs

Czytaj także

Piotr Müller: politycy PO są gotowi podłożyć bombę pod budżet europejski

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 09:15
– Platforma Obywatelska w imię partyjnych wojenek jest w stanie zablokować budżet europejski dla Polski (770 mld zł) – i jednocześnie dla wszystkich krajów UE. Politycy PO są gotowi podłożyć bombę pod budżet europejski – i to tylko z powodu swoich partyjnych interesów – mówił w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienie Lewicy z rządem. Maciej Naskręt: Włodzimierz Czarzasty odrobił lekcję z historii

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 19:46
- W mojej ocenie Włodzimierz Czarzasty odrobił lekcję z historii o 500+, ponieważ - jak pamiętamy - był to główny oręż PiS w wyborach parlamentarnych w 2019 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Naskręt z Radia Gdańsk. Gościem "Debaty dnia" był także Paweł Badzio z "Gazety Obywatelskiej".  
rozwiń zwiń