Senat zajmie się Funduszem Odbudowy pod koniec maja. Kuźmiuk: miejmy nadzieję, że nie będzie poprawek

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 18:00
– Skoro marszałek Grodzki chce mieć 30 dni na analizę dwóch artykułów, to sugerowanie, że prezydent powinien mieć na to kilka godzin jest nie do przyjęcia – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk z PiS. Drugim gościem "Pulsu Europy" był Andrzej Halicki z PO.
Senat RP
Senat RPFoto: Twitter/Senat RP
glosowanie sejmtt E0kBMF3WEAQZvbO 1200.jpg
Współpraca PiS-Lewica ws. Funduszu Odbudowy. Polacy pozytywnie o decyzji obu ugrupowań

Na początku maja Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, teraz musi się nią zająć Senat. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. Sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy opisuje Krajowy Planu Odbudowy, który rząd skierował już do KE.

Posłuchaj
15:47 _PR3_AAC 2021_05_13-17-44-45.mp3 Zbigniew Kuźmiuk i Andrzej Halicki o Funduszu Odbudowy (Puls Europy/Trójka)

Zbigniew Kuźmiuk z PiS przyznał, że "wiemy, iż Senat będzie procedował nad ustawą dopiero 27 maja, miejmy nadzieję, że poprawek nie wniesie, bo ustawa musiałaby wrócić do Sejmu i trudno będzie się wywiązać z terminów, jednak jeszcze siedem krajów nie przeprowadziło takiej ratyfikacji". – Skoro marszałek Grodzki chce mieć 30 dni na analizę dwóch artykułów, to sugerowanie, że prezydent powinien mieć na to kilka godzin jest nie do przyjęcia – mówił eurodeputowany PiS.

Andrzej Halicki z PO stwierdził, że "jesteśmy za tym, aby jak najszybciej pozyskać te środki." – Jesteśmy entuzjastami tego funduszu i do maja ta ratyfikacja powinna zostać dopełniona. Ludzie czekają na te środki. PiS odwraca kota ogonem, jeżeli chce być dziś obrońcą UE  – powiedział polityk.

***

Tytuł audycji: Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Zbigniew Kuźmiuk (PiS) oraz Andrzej Halicki (PO)
Data emisji: 13.05.2021
Godzina emisji: 17.45

dn/kr

Czytaj także

"Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu będzie można to ogłosić". Prof. Horban o szczepieniach młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 09:48
– Jeśli nie zaszczepimy większej liczby osób do jesieni, to będzie czwarta fala – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Horban. Doradca premiera ds. COVID-19 wskazał, że wkrótce powinny ruszyć szczepienia młodzieży, a następnie dzieci. Jednocześnie zwrócił uwagę, że jest problem z poziomem wyszczepienia wśród najstarszych obywateli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To dobre rozwiązanie, które może pomóc". Konrad Szymański o certyfikatach dot. podróży

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 09:31
– Certyfikaty mają ułatwić korzystanie z pewnych praw, a nie utrudnić. Myślę, że praktyka pokaże, że to jest rozwiązanie dobre, które może pomóc – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Konrad Szymański, minister ds. Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwiatkowski: przyjęcie Funduszu Odbudowy jest w interesie Polski

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 09:31
– Stałem na stanowisku, że nie wolno korzystać z całego 30-dniowego terminu, który ma Senat – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny.
rozwiń zwiń