Kuźmiuk: Baltic Pipe to inwestycja ważna nie tylko dla Polski, ale dla całej UE

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 18:58
- Jeśli chodzi o Danię, mamy zastanawiającą sytuację, bo okazuje się, że problem przeżycia myszy i nietoperzy może zatrzymać tak wielką inwestycję, niezwykle ważną dla dywersyfikacji dostaw gazu do Unii Europejskiej, bo przecież nie tylko do Polski - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS, komentując wstrzymanie budowy Baltic Pipe w Danii. Gościem audycji był także prof. Bogusław Liberadzki z Nowej Lewicy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/INSAGO

Komisja Europejska jest gotowa pomóc w znalezieniu rozwiązania dotyczącego gazociągu Baltic Pipe, z pełnym poszanowaniem odpowiednich przepisów dotyczących ochrony środowiska - to oficjalne stanowisko KE, które przekazał PAP rzecznik Komisji Tim McPhie. W audycji "Puls Europy" rozmawiali o tym europosłowie Zbigniew Kuźmiuk i prof. Bogusław Liberadzki.

baltic pipe forum 1200 .jpg
KE gotowa pomóc w znalezieniu rozwiązania dot. Baltic Pipe. "Projekt wspólnego zainteresowania"
Posłuchaj
15:37 _PR3_AAC 2021_06_09-17-42-47_PulsEuropy.mp3 Zbigniew Kuźmiuk i prof. Bogusław Liberadzki o działaniach dot. Baltic Pipe ("Puls Europy" / Trójka)

Zbigniew Kuźmiuk z Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę na to, że Baltic Pipe jest projektem, do którego przymiarki były jeszcze za czasów rządów AWS-u i wielokrotnie później był ten gazociąg blokowany, przez co rząd PiS-u musiał włożyć wiele wysiłku w przekonanie Norwegii i Danii do wznowienia projektu. Przypomniał też, że budowa Baltic Pipe trwa na odcinku norweskim i polskim, zarówno morskim, jak i lądowym.

- Natomiast rzeczywiście, jeśli chodzi o Danię, mamy zastanawiającą sytuację, bo okazuje się, że problem przeżycia myszy i nietoperzy może zatrzymać tak wielką inwestycję, niezwykle ważną dla dywersyfikacji dostaw gazu do Unii Europejskiej, bo przecież nie tylko do Polski - mówił Zbigniew Kuźmiuk.

Czytaj również:

Prof. Bogusław Liberadzki z Nowej Lewicy zauważył, że Komisja Europejska może zażądać od Danii wyjaśnień w tej sytuacji, także wyjaśnienia, jak do tego doszło. Jak powiedział, Komisja Europejska bada sprawę i wyraził nadzieję, że sprawę zbada możliwie jak najszybciej.

- Strategia energetyczna Unii Europejskiej to jest dywersyfikacja źródeł dostaw. A zatem nie tylko z jednej strony, głównej strony, czyli Rosji, ale również z dna Morza Północnego, czyli z Norwegii. Z tego punktu widzenia jest pytanie, czy zablokowanie sprawy przez Danię to jest jakiś element gry, czy to jest rzeczywiście prawdziwy powód - mówił prof. Liberadzki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Puls Europy"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Zbigniew Kuźmiuk (europoseł PiS), prof. Bogusław Liberadzki (europoseł Nowej Lewicy)
Data emisji: 09.06.2021
Godzina emisji: 17.42

jmo

Czytaj także

Spotkanie Biden-Putin. Prof. Szeremietiew: niepokoi zmiana w optyce Waszyngtonu

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:15
- O ile do niedawna, pod rządami Donalda Trumpa, zasadniczym punktem oparcia dla polityki USA w Europie był region środkowo-wschodni, z Polską jako głównym ośrodkiem, to teraz w optyce Bidena czy jego otoczenia, taką rolę zaczynają odgrywać Niemcy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE skarży się na Czechy i Polskę do TSUE ws. praw wyborczych obywateli innych państw Unii

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 16:24
Komisja Europejska podjęła w środę decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Czechom i Polsce, ponieważ obywatele innych państw członkowskich UE nie mogą tam wstępować do krajowych partii politycznych.
rozwiń zwiń