Wniosek posłów PiS do TK ws. uprawnień TSUE. Wójcik: polska konstytucja jest ważniejsza niż prawo UE

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 18:25
- Weszliśmy do UE i wydawało się, że wszyscy powinni być równi i ta równość powinna być przestrzegana, a okazało się, że UE bardzo mocno się rozpycha - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Michał Wójcik, minister w KPRM. Z kolei Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy stwierdził, że "mamy wojnę polskich instytucji z UE".
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej  zdj. ilustracyjne
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej / zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/nitpicker
trybunał konstytucyjny tk 1200 free
Posłowie PiS skierowali wniosek do TK. Dotyczy on uprawnień Trybunału Sprawiedliwości UE

15 lipca TSUE ma wydać na wniosek Komisji Europejskiej wyrok w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN, jednego z kluczowych elementów sporu o reformy sądowe w Polsce, a na 13 i 14 lipca polski Trybunał Konstytucyjny wyznaczył rozprawy dotyczące wniosków właśnie Izby Dyscyplinarnej i premiera Mateusza Morawieckiego.

Z kolei grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie uprawnień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej do kontroli prawa krajowego i stosowania środków tymczasowych.

Posłuchaj
14:56 _PR3_AAC 2021_06_22-17-42-29.mp3 Michał Wójcik: polska konstytucja jest ważniejsza niż prawo UE (Puls Europy/Trójka)

Michał Wójcik przyznał, że "nie ma żadnej wojny między UE a Polską". - Trzeba działać zgodnie z przepisami. Weszliśmy do UE i wydawało się, że wszyscy powinni być równi i ta równość powinna być przestrzegana, a okazało się, że UE bardzo mocno się rozpycha - powiedział.

- Nie ma wątpliwości, które prawo jest ważniejsze - polska konstytucja jest nad prawem wspólnotowym. Konstytucja ma moc najwyższą i w przypadku kolizji nie ma wątpliwości, które prawo bierze się pod uwagę i polski TK to jasno stwierdził. Prawo jest precyzyjne, nieprawdą jest, że została przekazana kompetencja, aby jakakolwiek instytucja unijna zawieszała polski organ konstytucyjny. Tego nie wolno robić, nie wolno grzebać w naszym ustroju - dodał.

Czytaj także:

Z kolei Krzysztof Śmiszek powiedział, że "w 2004 roku Polska wstąpiła do UE, zobowiązując się do przestrzegania wszystkich zasad, przepisów i wartości, które tam obowiązują, a należą do nich m.in.: niezależność sądownictwa, trójpodział władzy, prawa człowieka czy wolność mediów". 

- Niestety za sprawą PiS staliśmy się niesfornym dzieckiem w UE. Mamy wojnę Polski z UE, wojnę polskich instytucji z UE i w ostatnich kilkunastu latach nie przypominam sobie takiej sytuacji. Jeśli uznaliśmy wyższość prawa europejskiego nad polskim i serio traktujemy konstytucję, to podejmując takie kroki (wniosek posłów PiS do TK), wytaczamy wojnę UE, a na jej końcu nie straci premier Morawiecki czy minister Wójcik, ale będą tracili na niej Polacy - zauważył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Michał Wójcik, minister w KPRM, oraz Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy
Data emisji: 22.06.2021
Godzina emisji: 17.42

dn

Czytaj także

"Trzeba bronić przepisów konstytucji". Komentarze polityków po wniosku do TK ws. TSUE

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 11:40
Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie uprawnień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej do kontroli prawa krajowego i stosowania środków tymczasowych. Poinformował o tym na Twitterze poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który przed Trybunałem będzie przedstawicielem wnioskodawców.
rozwiń zwiń