Czarodzieje sześciu strun. Kilka słów o gitarzystach jazzowych

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 15:00
Wielokrotnie nagradzany i doceniany przez dziennikarzy muzycznych, współautor przeszło 150 płyt. Gościem "Słownika muzycznego" był wybitny gitarzysta jazzowy Marek Napiórkowski.
Audio
  • Czarodzieje sześciu strun – słów kilka o gitarzystach jazzowych (Słownik muzyczny/Trójka)
Marek Napiórkowski
Marek NapiórkowskiFoto: Jacek Konecki/PR

Marek Napiórkowski jest jednym z najlepszych muzyków jazzowych wywodzących się z Polski. Przez lata współpracował z różnymi wykonawcami, takimi jak Ewa Bem czy Anna Maria Jopek, budując jednocześnie renomę znakomitego solisty. Ciężko wyobrazić sobie lepszego eksperta do audycji poświęconej gitarzystom jazzowym.

– Spójrzmy na Charliego Christiana. To był prawdziwy prekursor. Wprowadził gitarę do świata jazzu jako równorzędny instrument. Dla gitary był kimś takim jak Jimmy Hendrix – wielki innowator. Warto zauważyć, że jako pierwszy grał na gitarze elektrycznej – opowiada gość audycji.

Kiedy pojawiły się pierwsze wzmacniacze gitarowe? Jacy gitarzyści odcisnęli na współczesnym jazzie największe piętno? Można się tego dowiedzieć z dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Słownik muzyczny
Prowadzi: Hirek Wrona
Goście: Wojciech Olszak (producent muzyczny), Marek Napiórkowski (muzyk)
Data emisji: 21.01.2018
Godzina emisji: 13.07

ml/iwo

Czytaj także

Znamy najlepszą definicję jazzu!

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 14:00
Czym jest jazz? Hirek Wrona rozmawiał o tym z Michałem Urbaniakiem i Wojtkiem Olszakiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozprowadzanie emocji z Leszkiem Możdżerem

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 10:00
Światowej klasy pianista, jeden z najwybitniejszych artystów jazzowych w Polsce, eksperymentator i odważny muzyk, a przede wszystkim skromny człowiek. Gościem Katarzyny Stoparczyk był Leszek Możdżer.
rozwiń zwiń