Nile Rodgers, czyli ikona funku

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 14:00
Nile Rodgers jest jedną z najważniejszych postaci dla muzyki funk i disco. Jego kariera trwająca nieprzerwanie od lat 70. ubiegłego wieku obfituje w liczne przeboje i słynne kolaboracje z innymi artystami.
Audio
  • Nile Rogers i jego muzyka cz. 1 (Słownik muzyczny/Trójka)
  • Nile Rogers i jego muzyka cz. 2 (Słownik muzyczny/Trójka)
  • Nile Rogers i jego muzyka cz. 3 (Słownik muzyczny/Trójka)
Nile Rodgers
Nile RodgersFoto: Featureflash Photo Agency/Shutterstock.com

– Nile Rodgers jest znakomitym kompozytorem, który współpracował z wieloma artystami. Brzmienie jego gitary kojarzymy chociażby z utworu "Get Lucky" zespołu Daft Punk. Co ciekawe, nie używa on w ogóle efektów gitarowych. Po prostu podpina się wprost do stołu mikserskiego i gra – opowiadają Hirek Wrona i Wojciech Olszak.

Nile Rodgers jest wciąż aktywnym muzykiem. Jednym z najnowszych utworów w jego repertuarze jest piosenka nagrana wspólnie z zespołem Duran Duran, która przypadła do gustu Wojciechowi Olszakowi. – W pewnym momencie w muzyce pop zaginęły linie melodyczne. Wszyscy zaczęli stawiać na patenty brzmieniowe, aranżacje, nacisk położono bardziej na stronę technologiczną. Ta piosenka ucieszyła mnie bardzo, bo pozwala myśleć, że melodia na dobre wraca do muzyki popularnej – tłumaczy producent.

Z jakimi jeszcze artystami współpracował Nile Rodgers? Jak wielki jest wpływ jego twórczości na współczesną muzykę popularną? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Słownik muzyczny
Prowadzi: Hirek Wrona
Gość: Wojciech Olszak (producent muzyczny)
Data emisji: 8.04.2018, 15.04.2018, 22.04.2018
Godzina emisji: 13.08, 13.07, 13.06

ml/mk

Czytaj także

Mashupy i blendy, czyli jak stare tworzy nowe

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2018 14:00
Mashup i blend to techniki popularne we współczesnej muzyce. Czym się one charakteryzują?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magia czterech strun i smyczka, czyli wielka moc skrzypiec

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2018 15:00
Skrzypce to jeden z najpopularniejszych instrumentów na świecie. Ich charakterystyczny dźwięk z łatwością rozpoznaje niemal każdy.
rozwiń zwiń