Andrzej Korzyński: muzyka to magia kolejności dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2018 14:00
Gościem Hirka Wrony i Wojtka Olszaka był Andrzej Korzyński. Kompozytor opowiadał o artystach, z którymi współpracował oraz o aspektach technicznych i używaniu różnych instrumentów w trakcie nagrywania.
Audio
  • Andrzej Korzyński o swojej muzycznej drodze (Słownik muzyczny/Trójka)
Andrzej Korzyński, twórca muzyki filmowej, w studiu Trójki
Andrzej Korzyński, twórca muzyki filmowej, w studiu TrójkiFoto: Katarzyna Goleniewska/PR

– W późnych latach 60. bardzo wielu ludzi przychodziło do mnie z propozycjami. Przyszła również Violetta Villas z prośbą o napisanie dla niej piosenki. Chciała ona wówczas dorównać Ymie Sumac, peruwiańskiej wokalistce, której głos osiągał aż osiem oktaw. Powiedziała mi, że to dokładnie tyle, ile ma ona sama i mogłaby wykonać taki numer i zabłysnąć swoim głosem. Ja, jako wykształcony w wyższej szkole muzycznej, potrafiłem się poruszać na różnych płaszczyznach. I napisałem taką quasi-rozrywkową piosenkę z wykorzystaniem jej możliwości, czyli "Jak nazwać miłość" – wspomina Andrzej Korzyński.

Jakie inne gwiazdy muzyki korzystały z niezwykłych umiejętności gościa Trójki? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Słownik muzyczny
Prowadzą: Hirek Wrona, Wojciech Olszak (producent muzyczny),
Gość: Andrzej Korzyński (kompozytor, aranżer, organista i pianista)
Data emisji: 24.06.2018
Godzina emisji: 13.09

ml/gs

Czytaj także

Nile Rodgers, czyli ikona funku

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 14:00
Nile Rodgers jest jedną z najważniejszych postaci dla muzyki funk i disco. Jego kariera trwająca nieprzerwanie od lat 70. ubiegłego wieku obfituje w liczne przeboje i słynne kolaboracje z innymi artystami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Grymuza: nigdy nie myślałem o tym, żeby zostać zawodowym muzykiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 14:30
Gościem audycji był jednej z najlepszych gitarzystów w Polsce Michał Grymuza. Muzyk opowiadał o swoich początkach z gitarą, o samym instrumencie i muzycznych inspiracjach. 
rozwiń zwiń