X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ożywianie sampli, czyli Skalpel przepisany na nuty

Najpierw były winylowe płyty, potem zespół Skalpel wycinał fragmenty z tych wydawnictw, wykorzystując je w swoich utworach, potem przełożył muzyczne kolaże na żywy skład instrumentalny.
Skalpel i Big Band Patryka Piłasiewicza podczas próby otwartej
Skalpel i Big Band Patryka Piłasiewicza podczas próby otwartejFoto: Bartosz Hołoszewicz
O Audycji

Tytuł AnagrammarganA 2018/08/03 15:00
Prowadzący Michał Margański
Opis

Historia w pewien sposób zatoczyła koło. Najpierw jazz rejestrowany na "setkę", potem precyzyjne cięcie otwierające podróż w świat muzyki tworzonej przy pomocy komputerów, aż wreszcie powrót na scenę, na której muzycy "ożywiają" sample.

Odegranie muzyki Skalpela nie byłoby możliwe gdyby nie jej przepisanie. Tu w jedynie znanym dla Patryka Piłasiewicza języku. (Foto: Michał Margański) Odegranie muzyki Skalpela nie byłoby możliwe, gdyby nie jej przepisanie. Tu w jedynie znanym dla Patryka Piłasiewicza języku (foto: Michał Margański)

W sobotni wieczór na OFF Festivalu dojdzie do tego nietuzinkowego przedsięwzięcia. Zespół Skalpel wspólnie z Big Bandem Patryka Piłasiewicza zagra utwory, które pojawiły się na płytach Marcina Cichego i Igora Pudło. Przygotowania do tego przedsięwzięcia trwały kilka miesięcy. W maju, w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, doszło do próby otwartej, w trakcie której publiczność pierwszy raz miała okazję przysłuchać się temu eksperymentowi. Całość procesu rejestrował Michał Margański. Dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia na bazie zebranych nagrań postanowił przygotować reportaż przedstawiający zarówno historię owej transkrypcji, jak również kontekst, w jakim do niej doszło.

Z zapisu znanego tylko nielicznym powstały nuty. (Foto: Michał Margański) Z zapisu znanego tylko nielicznym powstały nuty (foto: Michał Margański)

Mimo iż na co dzień słyszymy o wielu tego typu eksperymentach, to ten jest znacznie bardziej skomplikowany. – Chodzi przecież o przełożenie różnych skrawków materiału na jedną płaszczyznę – zaznacza autor reportażu Michał Margański. – Taki zabieg może powodować niestrojenie. Mnie w kontekście całej historii Skalpela ów pomysł wydał się niesamowity. Właśnie dlatego postanowiłem uwiecznić całe zdarzenie zwłaszcza, że wychodzi ono znacznie dalej niż tylko koncert, który odbędzie się na OFF Festival – dodaje.

Premiera reportażu Michała Margańskiego odbyła się w piątek w Programie Trzecim Polskiego Radia, w czasie, kiedy spora część Słuchaczy zmierzała na OFF Festival. Zapraszamy do słuchania.

Goście Marcin Cichy, Patryk Piłasiewicz, Andrzej Karpiński, Igor Pudło
Playlista
Tagi

Playlista
  • Skalpel, - Break In
  • Skalpel - Sculpture
  • Skalpel, - Ninjazz
  • Skalpel, - Konfusion