X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Section05

AnagrammarganA

Następny odcinek audycji dnia 21.02.2020 o godzinie 15:05 Zobacz w ramówce
Section07
O audycji

Anagram to wyraz utworzony przez przestawienie liter, głosek lub sylab innego wyrazu, wykorzystujący wszystkie litery materiału wyjściowego. A co w sytuacji, kiedy przez ten pryzmat spojrzymy na muzykę?

Czy "muzycznym anagramem" nie są przypadkiem remiksy? Można się również zastanowić, czym u didżejów jest backspin lub scratch? Jeszcze w latach 60. żaden szanujący się meloman nie pozwoliłby na ingerencję i przesuwanie płyty wstecz. Dziś jest to pełnoprawne brzmienie wykorzystywane w muzyce. Czy zatem odwracanie taśmy przez The Beatles lub Milesa Davisa można uznać za nasz "muzyczny anagram"?

AnagrammarganA to oczywiście gra słów i chyba idealne wcielenie pojęcia anagram. Tak się złożyło, że na studiach zaczęto tak mnie nazywać. Margan! Wołali. Potem przyszła Trójka, a w niej cała masa nagrań. A jeśli tak, to zawsze stwierdzałem: pewnie, że to NAGRAM :) Dużo tych przypadkowych skojarzeń. Teraz po latach postanowiłem wykorzystać je w nazwie swojej autorskiej audycji. Programu, który koresponduje z prowadzoną przeze mnie w przeszłości audycją "W tonacją Trójki", ale też z "Potrójnym pasmem przenoszenia"

Ciągle staram się szukać. Mam świadomość, jak wiele dobrego dzieje się poza głównym nurtem. Jak dużą pomysłowością odznaczają się ludzie, którzy przede wszystkim stawiają na muzykę, pozostawiając na drugim planie marketing i promocję. Jak bardzo XXI wiek nasączony jest mieszaniem gatunków i przestawianiem w kompozycjach poszczególnych części składowych utworu. Jak bardzo ważne są zaskoczenie i emocje… Ile dobrego zrobił dla poznawania historii muzyki sampling, który przecież jest wyciąganiem "sylab" i wstawianiem ich w nowy kontekst. Żeby jednak w pełni go zrozumieć, trzeba sięgnąć do oryginału sprzed wielu lat, czym również staram się Państwa zainteresować w audycji "AnagrammarganA".

Zresztą, dla niepoznaki, sample bywają odwracane, co także koresponduje z nazwą audycji.
Zatem kluczowe dla naszych spotkań są nietuzinkowe połączenia, artyści, którzy przebyli drogę od tworzenia remiksów po dowodzenie pełnoprawnymi zespołami, transkrypcja i "przepisywanie", historia muzyki i umiejętność czytania jej współcześnie oraz dobry nastrój, którym – podobnie jak w prowadzonej przez lata piątkowej Tonacji – chcę Państwa wprowadzić w weekend.

PS. A jeśli weekend, to poza muzyką chcemy także zainteresować Państwa spektaklami teatralnymi, o co dba Jan Niebudek.

Do usłyszenia w każdy piątek tuż po 15.00.

Michał Margan Margański

Prowadzący