Ryszard Strauss - Tako rzecze Zaratustra

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 16:54
- To utwór, który może zachęcić do wniknięcia w wystawę, która trwa właśnie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Poświęcona jest ona twórczości Stanleya Kubricka - zachęcał w "Kwadransie Jazzu" Michał Margański, przedstawiając utwór Ryszarda Straussa "Tako rzecze Zaratustra".
Ryszard Strauss - Tako rzecze Zaratustra
Foto: sxc.hu

Also sprach Zarathustra, Op. 30 lub (Thus Spoke Zarathustra lub Thus Spake Zarathustra) poemat symfoniczny, który Richard Strauss skomponował w 1896 r., zainspirowany książką Fryderyka Nietzsche o tym samym tytule. Został użyty w filmie 2001: Odyseja kosmiczna jako "Thus spoke Zarathustra" oraz jako ścieżka dźwiękowa w albumie "Thus spake Zarathustra".

Kompozytor po raz pierwszy wykonał ją 27 listopada 1896 r. we Frankfurcie.

Na "Kwadrans Jazzu" zapraszamy w każdy piątek o godz. 15.45. Audycja przygotowywana jest wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

(mp)

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Trójka

Czytaj także

Triumf polskiego jazzu na światowych salonach

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 14:48
Od ostatniej audycji "Kwadrans jazzu" minęły 3 miesiące, od tamtej pory polski jazzman zdobył nagrodę Grammy. Chodzi oczywiście o Włodka Pawlika i jego płytę "Night In Calisia" nagraną wspólnie z Randym Breckerem oraz filharmonikami kaliskimi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alex Band - orkiestra iście rozrywkowa

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 18:26
Grupa pod dyrekcją Aleksandra Maliszewskiego zasłynęła wykonaniami największych hitów światowych, zarówno z muzyki rozrywkowej jak i poważnej, w lekkim opracowaniu. Dorobek muzyków przypomniał w "Kwadransie jazzu" Michał Margański.
rozwiń zwiń