X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Olejniczak: saksofonista, który miał być pianistą

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 18:36
Nie miał warunków do ćwiczenia gry na fortepianie, więc przerzucił się na klarnet, od którego do saksofonu był już tylko krok. Dzięki temu instrumentowi zrobił międzynarodową karierę.
Audio
Andrzej Olejniczak
Andrzej OlejniczakFoto: mat. promocyjne

- W Sali Kongresowej, podczas festiwalu Jazz Jamboree, zawsze podobał mi się błysk złotych saksofonów - wspomina w rozmowie z Michałem Margańskim. Andrzej Olejniczak jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi, założycielem zespołu String Connection, współtwórcą grupy Sun Ship, cenionym muzykiem, który grał m.in. z zespołami Extra Ball, Novi Singers, ale także Big Bandem Katowice czy Big Bandem Polskiego Radia pod dyrekcją Andrzeja Trzaskowskiego oraz Zbigniewa Namysłowskiego. Jest autorem lub współautorem ponad pięćdziesięciu albumów.

Dziś żartuje, że wolałby grać na innym instrumencie. - Saksofonistów jest masa. Stosunkowo łatwo nauczyć się grać i improwizować na tym instrumencie - mówi Andrzej Olejniczak. - Jakieś trzydzieści lat temu czytałem wywiad z Davidem Sambornem, w którym było napisane, że tylko w samym Nowym Jorku zarejestrowanych jest dwanaście tysięcy saksofonistów - dodaje muzyk, który w 2013 roku nagrał dwupłytowy album "New Sax Concertos". To zapis występu w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Krzesimira Dębskiego.

Płyta "New Sax Concertos" w sklepie internetowym Polskiego Radia >>>

***

Tytuł audycji: Kwadrans jazzu / W tonacji Trójki

Przygotował: Michał Margański

Gość: Andrzej Olejniczak

Data emisji: 16.01.2014

Godzina emisji: 15.45

(mk/fbi)

Czytaj także

Free Cooperation - nowatorstwo lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 16:41
Płyta grupy Free Cooperation z cyklu "Polish Radio Jazz Archives" zawiera niepublikowane dotąd nagrania kilkunastoosobowego składu, grającego muzykę free.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuba Stankiewicz "Northern Song" - jazzowa perełka

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 17:14
W "Kwadransie jazzu" naszym bohaterem jest jazzowy pianista Kuba Stankiewicz i jego album "Northern Song".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pianohooligan i jego studium oberka

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 21:44
- Powinniśmy odkryć muzykę płynącą z wnętrza, skoncentrować się na tym, co nam w duszy gra. To bardzo wymagające - mówi Piotr Orzechowski, 24-letni pianista działający pod pseudonimem Pianohooligan.
rozwiń zwiń