Przyjaciele muzycy wspominają Roberta Brylewskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 15:29
Zmarł 3 czerwca w wieku 57 lat. Był wielką postacią polskiej kultury niezależnej, współtwórcą rodzimej sceny punk i reggae. W audycji specjalnej Piotr Stelmach rozmawiał z kolegami Roberta Brylewskiego, także muzykami, przypomniał jego twórczość i archiwalny wywiad z artystą.
Audio
  • Artyści wspominają Roberta Brylewskiego (W tonacji Trójki)
Robert Brylewski
Robert Brylewski Foto: PAP/Tomasz Gzell

Jego rodzice występowali w Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Wczesne dzieciństwo spędził w Koszęcinie, gdzie zespół Śląsk miał swoją stałą siedzibę. Dorastał i mieszkał w Warszawie, gdzie uczęszczał najpierw do Liceum PAX, a potem do Liceum im. Mikołaja Reja. W 1978 roku, w wieku 17 lat, zaczął grać z zespołem The Boors, który – po zmianach w składzie – rok później zmienił nazwę na Kryzys. W 1981 roku założył, wraz z Tomkiem Lipińskim, grupę Brygada Kryzys. Kolejnymi projektami muzycznymi, które współtworzył były m.in.: Izrael, Armia, Max i Kelner, Falarek Band, The Users i 52um. Nagrywał również z zespołami Ziggie Piggie czy Świat Czarownic.

– Robert był ciekawym, kreatywnym gościem. Miał energię buddysty. Był naturalnym Indianinem – wspominał w audycji Tymon Tymański. 

– Całe moje życie muzyczne kręciło się wokół Brygady Kryzys. Jestem mu wdzięczny za wszystko. Moja decyzja o założeniu zespołu powstała pod jego wpływem – mówił Muniek Staszczyk. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: W tonacji Trójki
Prowadzi: Piotr Stelmach
Data emisji: 4.06.2018
Godzina emisji: 14.07

kw/mk

Czytaj także

Trójka wspomina Roberta Brylewskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 11:10
4 czerwca radiowa Trójka oddaje muzyczny hołd Robertowi Brylewskiemu, prezentując jego najbardziej znane projekty oraz albumy i piosenki. O byłym gitarzyście i wokaliście m.in. grup Brygada Kryzys, Izrael i Armia opowiedzą jego koledzy-muzycy oraz dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń