Godzina z muzyką Paula McCartneya

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 16:00
18 czerwca 1942 roku urodził się jeden z najważniejszych artystów w historii muzyki popularnej. Z okazji 78. urodzin Paula McCartneya czwartkowe wydanie audycji "W tonacji Trójki" w całości poświęciliśmy twórczości ex-Beatlesa. 
Paul McCartney
Paul McCartneyFoto: Shutterstock/Debby Wong

Hej Przedziadku Paul Mccartney.jpg
"Hej, Przedziadku!". Sir Paul McCartney napisał książkę dla dzieci

Paul McCartney to brytyjski kompozytor, autor tekstów, instrumentalista, wokalista, współzałożyciel grupy The Beatles i obok Johna Lennona główny jej solista i współautor większości piosenek. W 1996 roku otrzymał z rąk królowej Elżbiety II tytuł szlachecki. Po rozpadzie Fab Four wraz z żoną, Lindą McCartney, założył zespół Wings. Po jego rozwiązaniu z powodzeniem kontynuuje karierę solową.

Posłuchaj
47:55 2020_06_18 15_09_23_PR3_W_tonacji_Trojki.mp3 Godzina z muzyką Paula McCartneya (W tonacji Trójki)

 

Artysta kilka razy koncertował w Polsce  ostatni raz w grudniu 2018 roku. Przy okazji tamtej wizyty z legendarnym muzykiem rozmawiał Piotr Metz. Paul McCartney opowiadał wtedy między innymi o tym, czym zaskoczył naszych celników, a pięć lat wcześniej w rozmowie dziennikarzem Trójki przekonywał, że mówi biegle... po polsku

Paul McCartney został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako muzyk i kompozytor, który osiągnął  dzięki ponad sześćdziesięciu złotym płytom i setkom milionów sprzedanych płyt  największy sukces w historii muzyki. Napisana przez niego w 1965 roku piosenka "Yesterday" jest najczęściej graną przez innych artystów piosenką w historii.

***

Tytuł audycji: W tonacji Trójki 
Prowadzi: Piotr Metz
Data emisji: 18.06.2020
Godzina emisji: 15.09

Lista utworów zaprezentowanych w audycji:

 • Monkberry Moon Delight
 • Uncle Albert / Admiral Halsey
 • Little Lamb Dragonfly
 • Nineteen Hundred and Eighty Five
 • Rockestra Theme
 • Waterfalls
 • Dress Me up as a Robber
 • My Brave Face
 • Jenny Wren
 • Sing the Changes (The Fireman)
 • Queenie Eye
 • Eleanor Rigby (The Beatles)

Czytaj także

Rock’n’roll – historia powszechna: rok 1959

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 22:00
Związek Radziecki wysyła w Kosmos trzy bezzałogowe sondy Łuna, w Stanach Zjednoczonych powstają pierwsze przedmieścia, w Polsce – Społeczny Fundusz Budowy Szkół Tysiąclecia. A muzyczny świat dotyka tragedia. W nocy z 2 na 3 lutego 1959 roku dochodzi do wypadku lotniczego, w którym giną 23-letni Buddy Holly, 17-letni Ritchie Valens i 28-letni Jiles Perry Richardson. Katastrofa – za sprawą utworu Dona McLeana zatytułowanego "American Pie" – przechodzi do historii jako The Day the Music Died.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Złam, czego rozum nie złamie". Wokół nadchodzącej płyty Rufusa Wainwrighta

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 16:00
7 marca tego roku w studiu im. Agnieszki Osieckiej wystąpił Rufus Wainwright. W czwartkowej audycji "W tonacji Trójki", którą poprowadził Piotr Metz, zaprezentowaliśmy fragment tego występu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor NCK Rafał Wiśniewski zaprasza do Portu Kultury

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 20:00
– Lubimy wspólne działania, a przede wszystkim dźwięki natury i kultury, które łączą się w ciekawą mozaikę – mówił dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski tuż przed rozpoczęciem pierwszego zn pięciu koncertów w Porcie Kultury. Cykl otworzyła Joanna Longić z projektem Tęskno. Program 3 transmituje koncerty na swojej antenie oraz na FB.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczna historia Adele

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 07:47
– Śledziliśmy w Trójce jej karierę od samego początku, dziś osiągnęła już prawie wszystko – mówi Piotr Metz, zapowiadając poranny muzyczny cykl poświęcony Adele. Do słuchania kolejnych odcinków zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 7.35.
rozwiń zwiń