Radosław Okrasko w tonacji Van Halen

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 16:00
Jeden z największych rewolucjonistów gitary Eddie Van Halen zmarł 6 października. O śmierci muzyka, który zmagał się z chorobą nowotworową, poinformował jego syn, a także członek grupy Van Halen – Wolfgang. Audycję poświęconą legendzie hardrocka Radosław Okrasko tworzył remiksem autorstwa Apollo 440 "Ain't Talkin' 'Bought Dub".
Van Halen
Van HalenFoto: PAP/AdMedia/Devin Simmons

Posłuchaj
50:38 2020_10_07 15_07_28_PR3_W_tonacji_Trojki_SR.mp3 Muzyczna podróż przez dyskografię Van Halen (W tonacji Trójki)

Eddie Van Halen 1200.jpg
Nie żyje Eddie Van Halen. Wirtuoz gitary miał 65 lat

 

Bracia w życiu i na scenie

Edward Lodewijk Van Halen urodził się 26 stycznia 1955 roku w Amsterdamie. W 1962 roku, wraz z rodzicami oraz starszym o dwa lata bratem Alexem, przenieśli się z holenderskiego miasta Nijmegen do Pasadeny w Kalifornii. Głowa rodziny – Jan Van Halen, jako muzyk jazzowy, chciał, by synowie poszli w jego ślady. Posłuszny ojcu Eddie dużo czasu spędzał przy pianinie, które coraz częściej zamieniał na gitarę. Alex zaś ćwiczył grę na bębnach.

Historia grupy Van Halen rozpoczęła się w 1974 roku. Formacja (pierwotnie nosząca nazwę Mammoth) w składzie z Eddie'm Van Halenem na gitarze, Alexem na perkusji, Michaelem Anthonym na gitarze basowej oraz wokalistą Davidem Lee Rothem, występowała w lokalnych klubach.

Bracia obawiali się, że szalejący na estradzie Lee Roth może przyćmić ich pozycję. Wszyscy zresztą zdawali sobie sprawę, że to on, a nie Eddie był najbardziej charyzmatyczną postacią w grupie. Edward rzeźbił swoje niezwykłe sola i pasaże gitarowe, a w tym czasie David biegał, szalał i tańczył na scenie. 

Sierpień 2015 roku. David Lee Roth (z lewej) i Eddie Van Halen a scenie Jones Beach Theatre  w Nowym Jorku  Foto: shutterstock.com/Debby Wong Sierpień 2015 roku. David Lee Roth (z lewej) i Eddie Van Halen a scenie Jones Beach Theatre w Nowym Jorku Foto: shutterstock.com/Debby Wong

Prawdziwe objawienie

Był rok 1975, zespół cieszył się coraz większym poważaniem w Kalifornii i zaczął otwierać koncerty wielkich gwiazd takich jak Santana czy UFO. Zainteresowanie wzrastało, czego wyrazem była obecność na koncertach muzyków innych zespołów. Jednym z nich był basista grupy Kiss Gene Simmons, któremu brzmienie Van Halen spodobało się na tyle, że sfinansował powstanie ich pierwszego demo.

Przedstawicieli wytwórni nie rzuciło ono jednak na kolana, co pozwoliło wciąż rozwijającej się formacji na szlifowanie materiału. Tym, który skutecznie zainteresował się wschodzącą gwiazdą był producent Ted Templeman. Zaskoczony poziomem gry nieznanej mu grupy, wkrótce ściągnął jednego z przedstawicieli wytwórni Warnera.

Ten bez wahania podpisał z zespołem kontrakt. Wreszcie, W 1978 roku doszło do premiery pierwszego albumu, który kwartet zatytułował po prostu ''Van Halen'' – znalazł się na nim m.in. cover zespołu The Kinks "You Really Got Me" oraz trwający minutę i 43 sekundy, mający formę sola gitarowego "Eruption".

Van Halen - You Really Got Me (Official Music Video)/VHTelevision

Po ukazaniu się debiutanckiego wydawnictwa formacja została ogłoszona przez krytyków prawdziwym objawieniem, a Eddie Van Halen – wirtuozem gitary. Jego wielka inwencja i brawurowa technika gry na gitarze błyskawicznie wprowadziła zespół do grona najpopularniejszych wykonawców hardrockowych w Ameryce. 

Skok przez Atlantyk

Następny album "Van Halen 2" z 1979 roku odniósł jeszcze większy sukces, choć krytycy komentowali jego niedociągnięcia. Pierwszy naprawdę świetny w całości album ukazał się w 1980 roku pod tytułem ''Women and Children First''. Mniejszą popularnością cieszyły się kolejne płyty –''Fair Warning'' (1981) i ''Diver Down'' (1982). Duży sukces, zwłaszcza komercyjny, przyniósł Van Halen Album ''1984'' (1984). Pochodziły z niego popularne przeboje ''Hot for Teacher'', "Panama, I'll Wait", a przede wszystkim "Jump" okupujący listy przebojów po obu stronach Atlantyku.

Van Halen wydali łącznie 12 albumów studyjnych, które sprzedały się w 80 milionach egzemplarzy (z czego 56 milionów w samych Stanach Zjednoczonych). W 2007 roku grupa została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame. 

Van Halen - Jump (Official Music Video)/VHTelevision

LISTA UTWORÓW:

1. Apollo 440 – "Ain't Talkin' 'Bought Dub"
2. Van Hallen – "Eruption"
3. Van Halen – "Runnin' With The Devil"
4. Van Halen – "You Really Got Me"
5. Van Halen – "Panama"
6. Van Halen – "She's The Woman"
7. Bobcat – "Upside down"
8. VAN HALEN - "Dancing In The Street"
9. Bobcat – "Shake The Wave"
10. Thom Yorke – "Harrowdown Hill"
11. Cheese Richard – "Creep"
12. Van Halen – "Eruption"

***

Tytuł audycji: W tonacji Trójki
Prowadzi: Radosław Okrasko
Data emisji: 7.10.2020
Godzina emisji: 15.07

kr

Czytaj także

W tonacji Trójki 2 października

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 15:07
rozwiń zwiń

Czytaj także

W tonacji Trójki 5 października

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 15:07
rozwiń zwiń

Czytaj także

W tonacji Trójki 6 października

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 15:07
rozwiń zwiń