Przełomowe dekady i zaskakujące nowości

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 20:57
– Najważniejsze rzeczy w historii muzyki działy się w latach 60. Tu chyba nikt nie ma wątpliwości: praktycznie wszystkie jej gatunki pojawiły się w tamtej dekadzie. Parę lat po grupie The Beatles wystartowało The Who – przypomina Marek Wiernik, mówiąc o przełomowych dla przemysłu muzycznego latach. 
Joey Ramone
Joey RamoneFoto: shutterstock.com/Bruce Alan Bennett

Grupa The Who powstała w 1964 roku. – Również wtedy niejaki Garnet Mimms po raz pierwszy zaśpiewał piosenkę "As Long As I Have You". Minęło wiele, wiele lat i na solowe płycie Rogera Daltreya znalazł się ten właśnie utwór – przypomina prowadzący "W tonacji Trójki". Jest on także tytułem albumu solowego wokalisty The Who, który ukazał się w czerwcu 2018 roku. Rogerowi Daltreyowi towarzyszy na nim kolega z zespołu Pete Townshend. W latach 60. piosenka nie stała się przebojem, jej nowe wykonanie przyniosło całkowitą zmianę jej oblicza. 


Posłuchaj
50:00 2021_03_01 18_07_44_PR3_W_tonacji_Trojki_pn.mp3 Wszyscy kochali i kochają Beatlesów, czyli szybka podróż śladem kamieni milowych muzyki (W tonacji Trójki)

 


TheWho/Roger Daltrey - As Long As I Have You (Visualiser)

Zespołem, który swoją karierę zaczynał w latach 70. byli m.in. The Ramones. – Zawsze cieszyli się w Polsce wielką estymą. To jest o tyle ważne, że byli takim łącznikiem między latami 60. a punk rockiem. Grali melodyjne, bardzo krótkie utwory. To między innymi sprawiło, że fani muzyki The Ramones wracali do lat 60. Bardzo ładnie się to wszystko mieszało – zauważa dziennikarz muzyczny Trójki. 

The Ramones/Ramones - Substitute

"W tonacji Trójki" nie zabrakło też polskich akcentów. Pojawiła się m.in. formacja Dr Swing i Sexbomba. Na koniec audycji błysnął zaś "Człowiek usterka".  

Makumba Music/SIQ - Człowiek Usterka

Lista utworów:

Perry Farrell "Got to Get You Into My Life"
Roger Daltrey "As Long As I Have You" 
The Ramones "Substitute"
Doktor Swing "Porachunki"
Soul Asylum "Got It Pretty Good"
The Belle Brigade "I Didn't Mean It"
Sexbomba "Dzisiaj jeszcze nie"
Manu Chao & Tonino Carotone "La Trampa"
Doves "Black And White Town"
Gorillaz "El Mañana"
SIQ - Człowiek Usterka

***

Tytuł audycji: W tonacji Trójki
Autor audycji: 
Marek Wiernik
Data emisji: 
01.03.2021
Godzina emisji: 
18.07

gs

Zobacz więcej na temat: Trójka MUZYKA Marek Wiernik

Czytaj także

Między nami, radiowcami. Audycja specjalna "Zakochani w radiu"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 14:00
– Najpierw jest proces zakochania, a potem się kocha. Następnie mijają dziesiątki lat i to jest próba czasu. Najbardziej lubię być przy mikrofonie ze słuchawkami, bo lubię słuchać dobrej muzyki, którą sam sobie przygotuję – powiedział w Światowym Dniu Radia Marek Wiernik, dziennikarz muzyczny radiowej Trójki i prowadzący audycji "Cały ten rock" oraz poniedziałkowego wydania "W tonacji Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iggy Pop recytuje Dylana Thomasa

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 14:00
"Nie wchodź łagodnie do tej dobrej nocy" – taki tytuł nosi wiersz Dylana Thomasa, w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. Kilka dni temu Iggy Pop umieścił w sieci wideoklip, w którym recytuje dzieło słynnego walijskiego poety.
rozwiń zwiń