X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W tonacji nowych brzmień

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 11:17
Tylko czy "Nowe brzmienia" brzmią nowocześnie? To określenie ma już kilkanaście lat. W Polsce pojawiło się w połowie lat 90. i określało głównie muzykę elektroniczną. Na pierwszy rzut oka wydaje się adekwatne do muzyki nowoczesnej jednak współcześni producenci i wytwórnie wolą inne określania. Weźmy chociażby takie jak "Nowa Muzyka", "New Beats” czy "Nowe Nagrania".
Fragment okładki Les Rythmes Digitales Stuarta Davida Pricea
Fragment okładki Les Rythmes Digitales Stuarta Davida Price'aFoto: Fot. materiały promocyjne

Na zdjęciu widzą Państwo okładkę Les Rythmes Digitales Stuarta Davida Price'a. Płytę pod koniec lat 90. znalazłem w dziale "Nowe brzmienia". Te nowe brzmienia okazały się koniec końców starymi, ponieważ świadomy słuchacz może na niej usłyszeć sporo sampli wyciętych z innych albumów muzyki rozrywkowej. Identyczne spostrzeżenie pojawiało się za każdym razem kiedy tylko słuchałem kolejnych płyt duetu Daft Punk albo Fatboy Slima, zresztą olbrzymią sławę zdobyło wielu innych producentów, których płyty umieszczano właśnie w "Nowych brzmieniach".

Dziś powszechnie wiadomo już, że taka klasyfikacja była zabiegiem marketingowych. Określenie zużyło się, a na jego miejscu pojawiły się nowe. Ciekawostką jest, jak wielką renomą cieszy się ostatnio DISCO, które po epoce PRL-u i zwłaszcza po okresie rządów Gierka zostało w Polsce zdyskredytowane. Dziś przede wszystkim za sprawą młodego pokolenia, które nie pamięta tamtych czasów, DISCO nabiera nowego znaczenia co zresztą przywraca temu gatunkowi właściwe miejsce w historii muzyki rozrywkowej.

W trakcie naszego spotkania sięgnę po wiele utworów, które kiedyś określano mianem "Nowych brzmień" i które dziś usłyszeć można na przeróżnych festiwalach i w wielu klubach lansujących muzykę nowoczesną. Muzykę, która w drugiej dekadzie XXI wieku wymyka się wszelakim klasyfikacjom ponieważ łączy w sobie wiele gatunków i często wiele pokoleń artystów.

Serdecznie zapraszam tuż po 14. na wspólny czas z muzyką "Nowych brzmień”"czy jak kto woli muzyką nowoczesną.

marganmargański


Tak graliśmy:

14-15

FREAK POWER - freak power

FREAK POWER - turn on, tune in, cop out

BOBBY WOMACK - love is gonna lift you up

HAU & MIKAEL - back to the game

GONZALES - so called party over there

GONZALES - never stop

GONZALES - never stop chilly gonzales

LOWER ENTRANCE feat. RAASHAN AHMAD - free

STEREO MCS - connected

SCISSOR SISTERS - any which way

GONZALES - othello

 

15-16

JUSTICE - audio, video, disco

DUCK SAUCE - barbara streisand

LAID BACK - baker man & X PRES 2 - lazy

LES RYTHMES DIGITALES - music makes you lose controle

LES RYTHMES DIGITALES - soft machine

LES RYTHMES DIGITALES - (hey you) what`s that sound?

MADONNA - jump

FATBOY SLIM - wonderful night