Suzanne Vega: lubię Polaków, są otwarci i przyjacielscy

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 11:25
W piątkowe przedpołudnie, przed pierwszym z czterech zaplanowanych w naszym kraju koncertów, amerykańska artystka odwiedziła radiową Trójkę.
Audio
  • Suzanne Vega: lubię Polaków, są otwarci i przyjacielscy (LP Trójka)

Suzanne Vega wspominała czasy, kiedy nagrywała wideo do piosenki "Luka" i kiedy ten utwór znalazł się w pierwszej Trójce amerykańskiego "Billboardu". Odpowiedziała też na pytanie, czy lata 80. i 90. były lepszym okresem dla artystów niż obecne czasy.

Mówiła o polskiej publiczności, z którą spotkała się podczas poprzednich koncertów, i zdradziła, czego dokładnie można się spodziewać podczas najbliższych jej występów w Polsce.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której artystka tłumaczyła też, dlaczego - choć urodziła się w Kalifornii - to Nowy Jork jest jej prawdziwym domem. Mówiła również o swoje córce, która - mimo że jest utalentowana muzycznie i uwielbia muzykę - wybrała karierę naukową.

***

Suzanne Vega jest uznawana za jedną z najwybitniejszych wokalistek i błyskotliwą autorkę tekstów swojego pokolenia. Artystka stała się czołową postacią folkowej muzyki początku lat 80. Od swego debiutu dwadzieścia pięć lat temu sprzedała ponad 7 milionów płyt i 7-krotnie była nominowana do prestiżowych nagród Grammy.

W swoich poetyckich, ciepłych balladach opowiada o problemach, z którymi borykają się ludzie, dostrzega wokół siebie to, co innym umyka, i przekazuje to w bardzo emocjonalny sposób. Autorka takich przebojów jak "Luka", "Tom's Diner", "Caramel".

Z jej rozpoznawalnej twórczości inspiracje czerpały takie gwiazdy, jak Sinead O'Connor czy Tracy Chapman. Sama artystka przyznaje, że fascynowała ją twórczość Boba Dylana, Leonarda Cohena i Lou Reeda, którzy wywarli ogromny wpływ na jej muzykę i teksty.

Suzanne Vega urodziła się 11 lipca 1959 roku w Santa Monica w Kalifornii, ale dorastała w Nowym Jorku. Pierwsze kroki stawiała, grywając w folkowych klubach, m.in. w popularnym Folk City, gdzie występował także sam Bob Dylan. W kwietniu 1985 roku ukazał się jej pierwszy album zatytułowany "Suzanne Vega". Debiut okazał się wielkim sukcesem artystki. Utwór "Marlene On the Wall" otrzymał mnóstwo pozytywnych recenzji, znalazł się na liście 100 najlepszych nagrań lat 80. wg. magazynu "Rolling Stone", a cały album pokrył się platyną. Dwa lata później Suzanne Vega nagrała piosenkę "Luka", która stała się chyba najbardziej znanym hitem w całej karierze muzycznej artystki. Utwór pochodził z albumu "Solitude Standing" (1987) i to właśnie ten krążek wyniósł ją do rangi międzynarodowej gwiazdy. Artystka ma na swoim koncie dziewięć albumów oraz kilka nominacji do muzycznych nagród Grammy.

Ostatni album - wydana w 2016 roku płyta "Lover, Beloved: Songs From An Evening With Carson McCullers" - oparta jest na sztuce teatralnej zatytułowanej "Carson McCullers Talks About Love", którą w 2011 roku napisała wspólnie ze znanym kompozytorem - Duncanem Sheikiem ("Spring Awakening", "American Psycho"). Sztuka i album to muzyczny portret jednej z najważniejszych postaci amerykańskiej literatury - charyzmatycznej pisarki Carson McCullers.

W ramach trasy koncertowej Suzanne Vega da kilka występów w Polsce:

  • Warszawa, Palladium - 16 czerwca, godz. 20.00
  • Kraków, Centrum Kongresowe ICE - 17 czerwca, godz. 19.00
  • Toruń, Jordanki - 18 czerwca, godz. 19.00
  • Szczecin, Filharmonia - 19 czerwca, godz. 19.00 

***

Tytuł audycji: LP Trójka
Prowadzi: Marek Niedźwiecki
Goście: Suzanne Vega
Data emisji: 16.06.2017
Godzina emisji: 10.30

mat. promocyjne/mk/ab