"Biały krzyż" – utwór z trudną historią

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 12:00
Biały krzyż to jedna z najważniejszych piosenek Czerwonych Gitar. Autorami napisanego w 1968 roku utworu byli Janusz Kondratowicz i Krzysztof Klenczon, którzy stworzyli tekst i muzykę.
Audio
Brzozowe krzyże na grobach żołnierzy Armii Krajowej
Brzozowe krzyże na grobach żołnierzy Armii KrajowejFoto: NAC/Rutowska Grażyna

– Krzysztof Klenczon skomponował "Biały krzyż" aby upamiętnić swego ojca, Czesława Klenczona, żołnierza Armii Krajowej i uczestnika polskiego podziemia antykomunistycznego w okresie powojennym. W 1945, gdy Krzysztof Klenczon miał trzy lata, Czesława Klenczona zatrzymał Urząd Bezpieczeństwa. Kiedy powrócił do domu jesienią 1956, siostra gitarzysty opowiada, że "ojciec po powrocie do domu zamykał się z synem w pokoju i całą noc opowiadał – jakby chciał nadrobić w ten sposób lata rozłąki". Gdy po 1968 komunistyczna cenzura dopuściła do głównego nurtu wątki partyzanckie, powstał "Biały krzyż" – mówi Marek Niedźwiecki. 

 Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: LP Trójka
Prowadzi: Marek Niedźwiecki
Data emisji: 1.03.2019
Godzina emisji: 11.29

ml/gs

Czytaj także

Lora Szafran: nie było założenia, że powstanie z tego płyta

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 12:00
Najnowszy album Lory Szafran i Bogdana Hołowni "Wars Szpilman Wasowski. I tak się trudno rozstać..." to zupełnie nowe aranżacje znanych utworów w wykonaniu Lory Szafran w towarzystwie innych wybitnych muzyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Soyka: zawsze wolałem być biedny, niż robić coś innego

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 12:00
"Ławeczka-bajeczka" Stanisława Soyki jest w dniu dzisiejszym Trójkową piosenką dnia. Jest to również zapowiedź nowego albumu artysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marta Zalewska: lubię śpiewać w języku polskim

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 12:00
Gościem Piotra Barona była Marta Zalewska, która właśnie wydała swoją debiutancką płytę. Wokalistka opowiedziała m.in. o tym, jakie jest jej muzyczne marzenie.
rozwiń zwiń