Dzięki Annie Marii Jopek świat brzmi po polsku

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 10:00
Jej piosenki śpiewa znany wokalista jazzowy Kurt Elling. I co ważne, śpiewa je po polsku! Jak to się stało, że polska muzyka ludowa podbija Japonię, a amerykański gwiazdor uczy się słów fonetycznie - opowiadała w Trójce Anna Maria Jopek.
Audio
  • Anna Maria Jopek udowadnia siłę polskiej muzyki (LP Trójka)
Anna Maria Jopek i Marek Niedźwiecki
Anna Maria Jopek i Marek NiedźwieckiFoto: Wojciech Adam Jurzyk

Kurt Elling to amerykański wokalista jazzowy pochodzenia holenderskiego. W 2009 roku za płytę "Dedicated To You" otrzymał nagrodę Grammy dla najlepszego jazzowego albumu wokalnego. – Myślałam, że to jakiś żart, kiedy dowiedziałam się od Ciebie, że on nagrał moje dwie piosenki. Udało mi się zdobyć to nagranie i byłam olśniona. Kurt zaśpiewał cudownie, a nauczył się wszystkiego z nagrania, czyli fonetycznie. Jego zespół zagrał też smacznie, z kulturą i przestrzenią – zachwycała się Anna Maria Jopek w audycji "LP Trójka".

Wokalistka dodała, że miała później równie zaskakujące sygnały od znajomych z Norwegii. – Mówili o tym, że on tam pojechał na koncerty, nadal śpiewa te piosenki i nadal śpiewa je po polsku. Zawsze sobie myślę, że to może jest moja misja. Że polskie tematu ludowe pojawiają się w salach koncertowych w Japonii, a Kurt Elling śpiewa po polsku – dodała wokalistka.

>>> Jaka jest Anna Maria Jopek? Sprawdź jej metkę

Anna Maria Jopek podkreślała w rozmowie z Markiem Niedźwieckim, że muzyka służy jej do komunikacji z drugim człowiekiem. - Mam wielkie szczęście, że energia płynąca z samej esencji muzyki potrafi tak połączyć ludzi mówiących różnymi językami, różnym stylistykami i różnymi gatunkami muzycznymi – przyznała.

Wokalistka podkreślała też, że w muzyce bardzo ważne jest dla niej dziedzictwo polskie. – Wpłynęła na to moja edukacja, bo 17 lat studiowałam muzykę klasyczną i dziś jestem bardzo bogata tą muzyką. I zawsze mam wrażenie, że mogę wnieść coś do muzyki, bo nawet moja improwizacja będzie zawsze inna niż improwizacja muzyków z Hiszpanii, Portugalii czy z Afryki. Mamy swój kolor i to jest świetne – powiedziała Anna Maria Jopek, która jest ambasadorką akcji "Orzeł może”.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w które wokalistka opowiada także m.in. o tym, jak to było zapowiadać pociągi na dworcu. Rozmawiał  Marek Niedźwiecki.

Audycji "LP Trójka" można słuchać w każdy piątek między godziną 9 a 12.

Od 2 maja do 4 czerwca Trójka i "Gazeta Wyborcza" prowadzą wielką akcję społeczną "Orzeł może", która ma na celu przekonanie Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. Prezydent RP objął akcję honorowym patronatem.

Zobacz więcej na temat: Anna Maria Jopek Orzeł może

Czytaj także

Polska przyroda też udowadnia, że "Orzeł może”

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 14:33
- Niestety często działa u nas zasada, że cudze chwalimy. Tymczasem nasze lasy to tereny wprawiające w zachwyt nie tylko Europejczyków - mówił w Trójce nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów, Artur Dawidziuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pochwal się, jaki jesteś. Zrób z nami swoją metkę

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 14:02
Odwaga, lojalność, uczciwość, poczucie humoru, a może pracowitość? W ramach akcji społecznej "Orzeł może” namawiamy do chwalenia się swoimi zaletami. Każdy może stworzyć osobistą metkę, prezentującą proporcje najważniejszych cech. Na końcu stworzymy "Wspólna Metkę”, opisującą zalety Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmieńmy kulturę narzekania na kulturę afirmacji!

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 17:29
Radosław Kaczan, psycholog podejrzewa, że Polacy mogą narzekać z powodu... atawistycznego lęku. - Może boją się kusić los. Nie chcą powiedzieć, że wszystko jest dobrze, w obawie, że za chwilę się to zawali - mówi Radosław Kaczan.
rozwiń zwiń